Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Nový Zéland

Auckland

Ostrovní, opuštěná a vzdálená země. Tak vnímají Nový Zéland jeho samotní obyvatelé. Neberou to však jako újmu: vědí, že díky geografické izolaci mají vzácný klid. Ten se daří udržet i přesto, že země je nesmírně etnicky pestrá a původní maorská kultura tu žije i vedle kultury Pákehá, čili cizinců neboli nově příchozích. Přesvědčit se můžeme sami v bývalé metropoli Aucklandu.

videoNový Zéland – Auckland
...
video video

Nový Zéland – Auckland


Černá Hora

Cetinje

Je to už nějaký čas, co se Černá Hora sice váhavě, ale přece jen nakonec rozhodla rozloučit se Srbskem a vydat se svou vlastní cestou. Hlavním městem nové republiky se stala Podgorica. Kulturním a historickým centrem země už ale asi navždy zůstane Cetinje. Legendární sídelní město černohorských králů, které ještě v druhé polovině 19. století nemělo víc než 500 obyvatel.

videoČerná Hora – Cetinje
...
video video

Černá Hora – Cetinje


Norsko

Dělo

Vydáme se po také stopách historie na samotném severu Evropy a zamíříme do Norska. Na pobřeží v čarokrásných fjordech půjdeme ve šlépějích pohnutých dějin kontinentu, kterými zatřásla především druhá světová válka. Čeká nás výlet trochu podobný fantaziím z filmů Karla Zemana na motivy románů Julese Verna.

videoNorsko – dělo
...
video video

Norsko – dělo


Velká Británie

Skauting

Tím, čím jsou pro milovníky sportu Olympijské hry, tím je pro skauty na celém světě Jamboree. Skauting neexistuje jenom v šesti zemích světa. V Andoře, Číně, Barmě, Laosu, na Kubě a v Severní Koreji. Je tedy pochopitelné, že jsou tato setkání pokaždé opravdovou událostí. My v předvečer prázdnin zavzpomínáme na to výroční loňské Jamboree, které oslavilo 100 let skautingu.

videoVelká Británie – skauting
...
video video

Velká Británie – skauting


Stopáž25 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3