Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Rusko

Aurora

V úvodu prázdnin nás čeká speciál z Ruska. Jako vzpomínka na skvělou práci našeho někdejšího reportéra a stálého zpravodaje v Moskvě Zdeňka Šámala, kterému v knižní edici ČT právě vychází jedinečný soubor reportáží pod titulem Objektiv z Ruska. A tady je startovní výstřel: Ti dříve narození si určitě jméno ruského křižníku Aurora vybaví velmi dobře. Těm mladším připomeneme, že z jeho paluby měla před více než devadesáti lety padnout rána, která symbolicky odstartovala bolševický převrat. My ale se o lodi, které daly jméno polární záře a Jitřenka, dozvíme mnohem víc – a to v reportáži z roku 1997.

videoAurora
...
video video

Aurora


Rusko

Bajkal

Bajkal září jako klenot na těle mohutného Ruska. Jedinečné místo, které se chlubí řadou superlativů i přírodních unikátů. Nabídneme vám teď na ochutnání jeden z dílů miniseriálu, kterým Zdeněk Šámal, někdejší stálý zpravodaj České televize v Moskvě, nejstarší jezero na světě představil.

videoBajkal
...
video video

Bajkal


Rusko

Jantarová komnata

Je to příběh příliš divoký možná i na filmový scénář – příběh jantarové komnaty ze sídla ruských monarchů. V osmnáctém století ji carovi daroval německý císař. Ve dvacátém ji nacisti ukradli sovětům a na začátku jedenadvacátého dokončili její kompletní rekonstrukci jen podle dochovaných fotografií. My vám teď nabídneme pohled našeho reportéra Zdeňka Šámala a kameramana Aleše Cigánka, kteří proces znovuzrození evropského kulturního klenotu zachytili.

videoJantarová komnata
...
video video

Jantarová komnata


Čečensko

Benzín za domem

Na závěr jedna kuriozita. Taky sníte o tom, že by bylo skvělé mít na zahrádce ropný vrt? Některým lidem ve válkou zkoušeném Čečensku se něco podobného splnilo. Nekonečné strasti je naučily – řekneme improvizovat. Tak se tedy podívejte, jak se vyrábí benzín za domem.

videoČečensko
...
video video

Čečensko


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3