Obsah dílu

Přehrát vše
Klikněte pro větší obrázek Máte rádi jogurty? Pokud ano, tak máte velkou šanci, že se dožijete vysokého věku. A víte, která země je kolébkou této mléčné pochoutky? Bulharsko! Právě tam žije nejvíce lidí, kteří se dožili stovky. Může za to právě častá konzumace jogurtů. V Objektivu se vydáme po stopách bulharského vědce Stamena Grigorova, který první pojmenoval mikrokulturu lactobacilus bulgarikus, která se v jogurtu nachází. Někomu může tento název znít jako zákeřná nemoc, ve skutečnosti to ale je kamarádský mikroorganismus, který se sráží v mléce. Jako první jogurt konzumovali obyvatelé bulharských hor a právě tam povedou naše kroky. Dodnes tam vyrábí jogurty stejnou metodou jako před mnoha staletími.
Klikněte pro větší obrázek Ve druhé reportáži zamíříme do Brazílie. Možná si pomyslíte, že vás čeká reportáž z karnevalových rejů nebo z nejslavnější pláže světa Copa Cabany. Chyba! Naše cesta povede do Salvadoru, který byl dlouho hlavním městem této jihoamerické země, teď se počítá už jen mezi ty nejrušnější na celém kontinentu. A věděli jste, že Brazílie patří k místům s největší koncentrací drahých kamenů? I ty nás budou zajímat. V Salvadoru jakoby se skoro nic jiného neprodávalo - drahokamy tam jsou zkrátka všude. Ale také třeba doutníky, které tam stále vyrábějí ručně.
Klikněte pro větší obrázek Třetí zemí, kterou navštívíme, bude Turecko. Kromě mešit, kávy, čaje nebo třeba tradiční turecké kuchyně je ještě jedna věc pro tuto zemi typická. Zní to možná divně, ale jde o motocykl Jawa československé výroby. Po pravdě řečeno už to není, co to bývalo třeba v šedesátých letech minulého století. Tehdy tam motocykly značky Jawa běžně používali také jako taxíky. Ale i v současné době v Turecku potkáte Jawu na mnoha místech. Určitě jste si toho všimli, pokud jste v Turecku někdy trávili dovolenou. A představte si, že Turci mají tyto stroje tak v oblibě, že jim dokonce skládají básně! Nevěříte? Tak se podívejte na naši reportáž, která vás přesvědčí, že tomu tak skutečně je!
Klikněte pro větší obrázek Vypravíme se i na ostrov Borneo do Sultanátu Brunej v jihovýchodní Asii. Patří k nejstarším monarchiím na světě. Jen pro zajímavost: současná dynastie vládne v nepřerušené linii od roku 1368. Je to také země velmi bohatá díky zásobám ropy. Veškeré bohatství má ale zcela pod kontrolou současný sultán Hasan Bolkia. Už několik let se řadí mezi nejbohatší lidi planety. Aby si získal lásku a oddanost obyvatel země zrušil nařízení platit daně. A to není všechno: například i zdravotní péče a školy jsou zdarma. Takže i ti nejchudší z nejchudších svého sultána milují a nedají na něj dopustit. Až se chce říci, že za peníze lze snad opravdu koupit skoro všechno.
Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3