26 minut

29. říjen 2006

Obsah dílu

Itálie: hory Abano a Montegrotto — Slovensko: vinobraní — Švýcarsko: víno — Německo: větrné mlýny

Části dílu

01:17
Itálie: hory Abano a Montegrotto
  Sever Itálie - to nejsou jen hory a pláže ale také lázně s dlouhou tradicí. K těm neproslulejším patří Abano a Montegrotto. První dochované zmínky o jejich léčivých pramenech sahají hluboko do období antiky. A už v sedmnáctém století se etablovaly jako místo, na které se cestuje z celého světa za zdravím a odpočinkem. Dnes tady dokáží pomoct i s nemocemi, kterým se obvykle říká civilizační - například diabetes nebo obezita. Přestože je v Abanu a Montegrottu více než 240 hotelů, které nabízejí termální kůry, mají tyto lázně překvapivě poklidnou, bezmála rodinnou atmosféru.
  06:37
  Slovensko: vinobraní
   Podzim - to není jen sezóna vinobraní. Pro labužníky jsou i v těchto dnech připraveny skvělé pochoutky. Pokud jste nikdy neslyšeli o vesnici Grob na jihozápadě Slovenska, pak vězte, že to je obec, do které lidé putují jenom proto, aby si dali pečenou husu. Nedaleko Bratislavy za Penzinkem si na místní legendární husí pečínce a jiných specialitách pochutnávala celá armáda gurmánů včetně těch světoznámých - mezi nimi třeba prezident Václav Havel a nebo hvězda francouzského fotbalu Michel Platini.
   12:42
   Švýcarsko: víno
    K dobré pečeni patří i kvalitní víno, a proto vás pozveme na skleničku do Švýcarska. Do kraje, který formovala řeka Rhóna a který se vysloužil označení Kalifornie Evropy. Objevíme ho v regionu chráněném alpskými velikány, plném podzimního slunce i potřebné vláhy. Vinobraní v kantonu Wallis (nebo chcete-li Valais) na jihu země sevřeném mezi hranice s Francií a Itálií patří k okouzlujícím zážitkům.
    19:53
    Německo: větrné mlýny
     V závěru Objektivu nás čeká jedna kuriozita. Výlet k jedné z největších větrných elektráren na světě. V sousedním Německu jsou jich tisíce a všechny dohromady mají výkon už celkem úctyhodný. Najít tu pravou není tak úplně snadné, ale určitě se to vyplatí. Je to vlastně majestátní technická památka a pro ekologií zmítané nadšence dokonce důvod k malému a skoro dobrodružnému pátrání. Posuďte sami, jak jejich cesta k německé obci Egeln dopadla.
     23:55
     Soutěž
      Přehrát celé video
      Stopáž27 minut
      Další díl
      5. listopad 2006

      Objektiv na sociálních sítích

      Napište nám