Témata: Česko-čínské vztahy, Náboženské konflikty, Zemřel Jan Stráský, Ekonomika zpomaluje, Transplantace orgánů; Moderují: Daniela Písařovicová a Jakub Železný

Obsah dílu

Přehrát vše

Vztahy Česka k Číně

Bouřlivý Hongkong a násilné útoky v obou nesmiřitelných táborech. Francouzský prezident Macron na návštěvě v Číně zmínil, že se Evropa o Hongkong bojí a vyzval ke snížení napětí a dialogu. Přidá se i Česko? Jak by mělo mluvit?

Zeptáme se ministra zahraničí Tomáše Petříčka /ČSSD/ a europoslankyně Kateřiny Konečné /KSČM/.


Náboženské konflikty v Evropě

Počet útoků motivovaných nenávistí v Evropě strmě roste. Cílem jsou židé, muslimové i křesťané. Velké problémy řeší v poslední době hlavně Německo.

Už to nejsou jen excesy? Vybublává na povrch vážný problém?
Téma pro teologa a analytika Petra Kratochvíla.


Jan Stráský

Zemřel poslední ministerský předseda Československa Jan Stráský. Muž, který stál u zrodu znovuobnovené stranické politiky a který byl také vášnivým turistou a dlouholetým předsedou jejich klubu.

Na dobu a osobnost Jiřího Stráského vzpomene jeho politický spojenec a bývalý místopředseda Sněmovny Jiří Vlach.


Ekonomika zpomaluje

Česká ekonomika se musí připravit na horší časy – prognózuje to Ministerstvo financí i centrální banka. Varovné zprávy už navíc dlouhou dobu jdou z Německa.

Jak bude zpomalení vypadat? Na co se může připravit stát a na co každý člověk?
Otázky na ekonoma Michala Mejstříka.


Transplantace orgánů

Transplantace je poslední nadějí pro pacienty, když selhávají ostatní možnosti medicíny. Jen v Česku se k ní upínají asi dva tisíce pacientů. Lékaři a vědci navíc dál rozšiřují možnosti náhrady orgánů – klíčové je hlavně natahování doby, za kterou se orgány dostanou od dárce k příjemci. Lékaři ale mluví i o ambici vyrábět v budoucnu orgány na 3D tiskárnách.

Téma probereme s kanadským vědcem Philipem Halloranem – laureátem Výroční ceny České transplantační nadace.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrMagazín