Témata: Náhlý spor o rozpočet; Loučení ministra Antonína Staňka; Cesta k brexitu; České ambice v Evropské komisi; Zdravotní rizika pro Čechy na cestách; Rizikové země pro dárce krve; Fenomén českým minipivovarů. Moderují: Martin Řezníček a Světlana Witowská.

Obsah dílu

Přehrát vše

Loučení ministra Staňka

Vláda se rozjela na prázdniny se dvěma bolehlavy: nevyřešenou situací kolem nástupce ministra kultury Staňka a spory o rozpočet, kvůli nímž sociální demokracie hrozí, že jeden z nejdůležitějších zákonů nepodpoří. Je ještě vůle se dohodnout? A kdo bude muset kde ustoupit? Zeptáme se ministryně financí Aleny Schillerové (nestr. za ANO), další komentáře přidají komentátoři Petr Holub a Petr Kamberský.


Hrozba rozpadu Británie

Premiér Boris Johnson byl na návštěvě Severního Irska. Vřelého přijetí se mu moc nedostalo. Naopak zazněla hrozba, že pokud Spojené království odejde z EU bez dohody, mělo by se v Severním Irsku konat referendum o sjednocení s Irskou republikou. Podobné hlasy zaznívají třeba ze Skotska. Jak reálná je představa rozpadu země, která bývala největším impériem světa? Téma pro europoslankyni Kateřinu Konečnou (KSČM) a Tomáše Prouzy, bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti.


Tropické dovolené, tropické choroby

S cestami Čechů do zahraničí přibývá starostí i transfúzním oddělením. Ta se potýkají s výpadkem dárců krve nejen kvůli dovoleným - to je každoroční problém, ale nově mají problém i po prázdninách kvůli tomu, že řada dárců musí být poslána domů, protože cestovali po rizikových zemích. Jejich seznam se rozšiřuje s tím, jak se mění klima a nemoci typické pro exotické země se začínají objevovat i ve státech blíže k našim hranicím. Na problém se podíváme z obou stran: s vedoucím Katedry infekčního lékařství 2. lékařské fakulty UK Milanem Trojánkem a primářem transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice Petrem Turkem.


Kultura českých (mini)pivovarů

Každý týden vznikne v Česku jeden minipivovar, dohromady jich je přes 450. A nejen malé, ale i velké pivovary se začínají potýkat s nedostatkem sládků. Ti utíkají do jiných oborů nebo do ciziny. Není výjimkou, že jeden sládek pečuje o tři i více pivovarů. Jak se mění pivní kultura v zemi, kde statisticky vypije každý člověk denně jedno velké pivo? Zeptáme se sládka z úspěšného minipivovaru Hulvát Petra Záhorky.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrMagazín