Témata: Změny v EET; Politická krize na Slovensku; Celní válka mezi USA a EU?; Moderují: David Borek a Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Změny v EET

Elektronická evidence tržeb by měla platit jen pro podnikatele s obratem vyšším než milion korun. Dohodli se na tom poslanci a i přes odpor vlády změnu poslali do dalšího čtení. EET podle nich teď živnostníky příliš zatěžuje a je potřeba ulevit hlavně těm nejmenším. Vláda naopak tvrdí, že by potom ztratila účinnost, protože by z ní vypadlo 60 % podnikatelů. Ministerstvo financí má prý připraveny vlastní návrhy, jak systém zjednodušit a vyhovět tak námitkám Ústavního soudu, který loni v prosinci zastavil plánovanou 3. a 4. vlnu EET.

Jak vylepšit systém EET? Měly by být některé obory podnikání úplně vyňaty? A neztratí se smysl evidence v záplavě výjimek?

Duel ministryně financí Aleny Schillerové /nestr. za ANO/ a poslankyně Věry Kovářové /STAN/. Na názor se zeptáme i předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré /KSČM/.


Politická krize na Slovensku

Vláda vydrží a vyřeší politickou krizi sama – postoj premiéra Roberta Fica, který se nemění. Tlaku na odvolání zejména ministra vnitra Kaliňáka se dál brání. A opozici i prezidentu Kiskovi vzkázal, ať se nepokoušejí o státní převrat. Opozice se chce pokusit vyjádřit vládě nedůvěru, na to ale nemá dost hlasů. Situaci by tak mohlo pohnout nejspíš jednání koaličních špiček v příštím týdnu.

Jak hluboká je současná politická krize na Slovensku? A jak ji vnímají běžní lidé?

Odpoví slovenská politoložka a socioložka Soňa Szomolányi.


Celní válka mezi USA a EU?

Donald Trump přichází o dalšího klíčového člověka – rezignaci podal Gary Cohn, jeho hlavní ekonomický poradce a autor historické daňové reformy. O důvodech on i bílý dům mlčí, podle médií je za tím ale spor o prezidentovu celní politiku, se kterou Cohn zásadně nesouhlasí. Donald Trump však se zavedením cel na ocel a hliník trvá. Podle něj to domácí hutnické firmy potřebují k obnovení prosperity. Třeba Evropská komise ale dnes potvrdila, že hodlá zavést protiopatření a uvalí přirážky třeba na americké oblečení, motorky nebo whisky.

Rozpoutá Amerika novou celní válku? Jak by se projevila a kdo by na ni nejvíc doplatil? Jak zareaguje Evropa?

Probereme s europoslankyní Ditou Charanzovou /ANO/ a ekonomem Miroslavem Zámečníkem.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrMagazín