Témata: Začíná schůze sněmovny; Dojednání výměny rukojmích; Zeman odjíždí do Ruska; Německo a vláda; Moderuje: Dan Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Nová sněmovna

Česko má novou sněmovnu - poslanci převzali osvědčení o zvolení a složili slib. Pro 125 z nich to bylo vůbec poprvé. Pak se taky dostali do prvního sporu, když se dohadovali o složení imunitního a mandátového výboru. Nakonec museli zákonodárci počet jeho členů zvýšit až na 19, aby se dostalo na všechny strany. Znovu se poslanci sejdou ve středu, kdy by si měli zvolit předsedu, podle očekávání by měl hladce projít Radek Vondráček z hnutí ANO. Větší boj se ale čeká v pátek, kdy se bude rozhodovat o postech místopředsedů.

Staré i nové pořádky ve sněmovně probereme v duelu dvou poslankyň – Miroslavy Němcové /ODS/ a Tatiany Malé /ANO/.


Libanonská výměna

Libanonský agent Alí Fajád výměnou za pět unesených Čechů – v kauze, která se uzavřela loni v únoru, teď vyšly najevo nové skutečnosti, přišel s nimi server Aktuálně.cz. Za celou dojednanou akcí podle něj stál Petr Pelikán – v arabském světě známý islamolog a bratr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Ten se údajně do případu vložil poté, co selhaly diplomatické cesty a když výměnu dojednal, sám odjel do Libanonu jako pojistka uskutečnění celé akce.

O detaily z případu se Petr Pelikán exkluzivně podělí ve studiu Událostí komentářů.


Ruská mise

Prezident Zeman se vydal na pětidenní cestu do Ruska, jako už tradičně, v doprovodu početné skupiny podnikatelů. Ti chtějí jednat o byznysu a podepsat kontrakty za víc než 20 miliard korun. Prezident Zeman má v plánu kromě návštěv v několika firmách také vyznamenání válečných veteránů a hlavně politická jednání – setká se s premiérem Medveděvem i prezidentem Putinem, a možná i s jeho předchůdcem Gorbačovem.

O co usiluje česká diplomacie v Rusku, probereme se senátory Františkem Bublanem /nestr. za ČSSD/ a Jaroslavem Doubravou /Severočeši/.


Německé bezvládí

Radši nevládnout, než vládnout špatně – řekl šéf německé FDP Lindner a po několika týdnech skončil koaliční vyjednávání. S partnerskými CDU/CSU a Zelenými prý dojednali příliš málo a i tak šlo o nepříjemné kompromisy. Obě strany a vlastně celé Německo tím nepříjemně zaskočil. Země je v situaci, jakou nezažila od konce války. Selhala jednání o vládě a další varianty nezbývají, mluví se proto o menšinovém kabinetu či předčasných volbách.

Jaké možnosti teď má Německo na stole a ke které je nejblíž, probereme s naším zpravodajem Václavem Černohorským.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrMagazín