Témata: Výsledky voleb; Zrušit Senát?; Forum 2000. Moderují: Lukáš Dolanský a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Velká senátorská debata

Krajské a senátní volby mají definitivně své vítěze a poražené. ČSSD dostala o víkendu další úder, hnutí ANO se po euforii z minulého víkendu dočkalo zklamání. A šéf hnutí Andrej Babiš hned mluví o zrušení Senátu. Je to dobrý nápad? Proč voliči letos nedorazili k volbám? A jak se z těchto voleb strany poučí? Budeme se ptát nového senátora Jiřího Růžičky /nestr. za STAN, TOP 09 a KDU-ČSL/, ministra a senátora Jiřího Dientsbiera /ČSSD/, poslankyně a neúspěšné kandidátky na senátorku Heleny Válkové /ANO/ a senátora Pavla Eyberta /ODS/, který je v Senátu od roku 1996. Téma pak okomentujeme s Radkem Kubičkem z Českého rozhlasu Plus.


Dalajlama v Praze

Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel po třech letech opět do Prahy, kde vystoupí na konferenci Forum 2000 o demokracii a lidských právech. V rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že je dnes skoro v celém světě běžné mluvit s Čínou v první řadě o ekonomické spolupráci, a ne o lidských právech. Část tohoto exkluzivního interview vám nabídneme.


Forum 2000

A našim posledním hostem bude polský historik a publicista Adam Michnik. I on přijel do Prahy jako host konference Forum 2000. Slavný polský deník Gazeta Wybocza vede od roku 1989. Tvrdě kritizuje současné politické elity ve střední a Východní Evropě.


Řekli v Událostech, komentářích

Helena Válková /ANO/ o návrhu Andreje Babiše zrušit Senát:

Jeho výrok je možné vysvětlit tak, že jde o spontánní výrok daný nespokojeností z výsledku voleb. Na druhou stranu bych ráda připomenula, že i já sama jsem dělala osvětu ve vztahu k panu Babišovi, pokud jde o fungování institucí. Já jsem mu opakovaně vysvětlovala, že některé instituce jsou důležité v právním státě, i když stojí tolik. Jak vidíte, někdy to pochopil, jindy ne.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Eybert /ODS/ o tom, zda je Senát brzdou ve schvalování zákonů

V České republice strašně rychle měníme zákony. A je jenom dobře, když to trošku Senát přibrzdí.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín