30. září 2016

Část: Izrael a Palestina

Obsah dílu

Izrael a Palestina — Centrální registr přestupků — Kongres hackerů — Rekordní propast v Česku

Části dílu

01:35
Izrael a Palestina
  Skoro stovka předních světových politiků se v Izraeli rozloučila s jeho bývalým prezidentem Šimonem Peresem. Mužem, který 5 desítek let zásadně ovlivňoval směřování a politiku země. Snažil se zabezpečit její budoucnost jednáními se západním i arabským světem. Za podpis první izraelsko-palestinské mírové dohody dostal spolu s Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem v roce 1994 i Nobelovu cenu za mír. V tomto nedokončeném odkazu také přijel na Peresův pohřeb palestinský prezident Mahmúd Abbás, ačkoli radikální hnutí Hamas Abbáse žádalo, aby účast na pohřbu odřekl a na dnešek vyhlásilo na palestinských územích den hněvu.
  O odkazu Šimona Perese, současné izraelské politice a vztazích Židů a Arabů budou diskutovat poslanec František Laudát /TOP 09/ a europoslanec Jaromír Kohlíček /KSČM/. Další komentář pak přidá i arabista Marek Čejka.
  22:40
  Centrální registr přestupků
   Od zítřka začne fungovat centrální registr přestupků – postihne hlavně recidivisty. Nově totiž úřady uvidí všechny jejich delikty a budou tak následovat vyšší tresty – horní hranice pokut se u lidí, kteří opakovaně mají problémy se zákonem, zvýší až o polovinu. Systém taky bude lépe poskytovat informace policistům, úřadům nebo soudům. Přestupky bude evidovat 5 let. Kritici ale namítají, že data budou snadno zneužitelná a mohou vést k šikaně ze strany úřadů nebo zaměstnavatelů.
   Jak bude registr fungovat, co všechno změní a jestli nehrozí jeho zneužívání, probereme s ředitelkou Rejstříku trestů Radkou Paulovou a právníkem Janem Vobořilem.
   35:47
   Stalo se
    39:18
    Kongres hackerů
     Do Prahy se sjelo přes 40 odborníků na technologie, decentralizovanou ekonomiku, politologii a občanský aktivismus. Během tří dnů budou přednášet, debatovat a předvádět i praktické ukázky a workshopy na téma technologie, alternativní společnost a liberalismus. Už třetí mezinárodní hackerský kongres pořádá nezisková organizace Paralelní Polis, k jejímž zakládajícím členům patří i lidé z umělecké skupiny Ztohoven.
     My se o bezpečnostních otázkách a možnostech digitálního světa a jeho propojení s tím reálným budeme bavit s odborníkem na kyberbezpečnost Pavolem Luptákem.
     51:55
     Rekordní propast v Česku
      Nejhlubší zatopená jeskyně na světě je v Hranicích na Přerovsku. Potvrdil to poslední průzkum speleologů a potápěčů. S pomocí robotické sondy při něm naměřili hloubku 404 metrů pod hladinou. Hranická propast tak o 12 metrů překonala zatím nejhlubší změřenou jeskyni – italskou Pozzo del Merro. Ta česká ale může rekord posouvat ještě dál, potápěči totiž dno zatím nenašli – do větší hloubky je nepustil krátký vodicí kabel robota. Podle některých odhadů by úplné dno mohlo být dokonce až 1000 metrů pod zemí.
      O novém rekordu i o tom, jak složitě se hloubka jeskyní měří ve studiu pohovoří speleopotápeč Michal Guba.
      Přehrát celé video
      Stopáž60 minut
      Další díl
      3. říjen 2016

      Přehled dílů

       

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám