Témata: Jak vycházet s Ruskem?; Rozloučení se Šimonem Peresem; Dražší ropa?. Moderují: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak vycházet s Ruskem?

Rusko navrhlo dvoudenní přestávku v bojích o Aleppo. Moskva tak reaguje na mezinárodní kritiku po vůbec nejhorších leteckých náletech na obklíčené město od začátku války v Sýrii. Sedmidenní příměří, které prosazují Spojené státy, je ale pro Kreml nepřijatelné. Kdo je zodpovědný za peklo v Aleppu? Může si Rusko jako velmoc dovolit cokoliv? A jak s ním vycházet? Budeme se ptát českých politiků: poslance Ondřeje Benešíka /KDU-ČSL/, senátora Františka Bublana /nestr. za ČSSD/, poslankyně Jany Černochové /ODS/ a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. Rozebereme také nejnovější závěry mezinárodního týmu, který vyšetřuje havárii letu MH17.


Rozloučení se Šimonem Peresem

Před budovou izraelského parlamentu v Jeruzalémě je vystavena rakev s tělem zesnulého exprezidenta Šimona Perese. Jeho památku přišel uctít i bývalý americký prezident Bill Clinton. Samotný pohřeb se uskuteční zítra – vzdát hold jednomu ze zakladatelů židovského státu přijedou politici z celého světa. O účast požádal i palestinský vůdce Mahmúd Abbás. Téma pro blízkovýchodního zpravodaje ČT Jakuba Szántó.


Dražší ropa?

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu se poprvé po osmi letech dohodli na snížení těžby. Nový limit má být 32,5 milionu barelů denně – tedy asi o tři čtvrtě milionu míň než teď. Ihned po oznámení dohody začaly světové ceny ropy růst – což byl jeden z hlavních cílů kartelu. Jak rozhodnutí těžařů zahýbe s cenami? Měli by mít řidiči v Česku obavy? A jak ovlivňují trh politické třenice a vývoj elektromobilů? Rozebereme s analytikem ČSOB Petrem Báčou.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín