57 minut

20. září 2016

Obsah dílu

OSN o migraci — Boje v Sýrii pokračují — Dopravní stavby v Česku

Části dílu

01:34
OSN o migraci
  V New Yorku začalo 71. zasedání Valného shromáždění OSN. Na programu má jako hlavní témata migraci, současné válečné konflikty a terorismus i klimatické změny. Končící generální tajemník OSN Pan Ki-mun zhodnotil, že během 10 let, které strávil ve funkci, ze světa zmizela část chudoby a lepší se nerovné postavení žen a mužů, ale pokrok je stále malý. Upozornil i na eskalaci nových konfliktů v regionu Severní Afriky a na Blízkém Východě a na nový vzestup diktátorských režimů.
  Co dalšího zaznělo v dnešních projevech světových lídrů, shrne v úvodu náš zpravodaj v USA Martin Řezníček. O tom, co by měla současná OSN řešit a jaké vůbec má prostředky v prosazování svých cílů, se budeme bavit s bývalým předsedou Valného shromáždění OSN Janem Kavanem /ČSSD/ a dvojicí europoslanců Pavlem Svobodou /KDU-ČSL/ a Janem Zahradilem /ODS/.
  34:42
  Stalo se
   37:27
   Boje v Sýrii pokračují
    V Sýrii vydrželo dohodnuté příměří jen pár dní, teď už se zase střílí a umírají civilisté. V pondělí dokonce vojenské letouny napadly humanitární konvoj u města Halab, při kterém přišlo o život nejméně 20 lidí. Červený kříž v reakci na to odložil vyslání konvojů s pomocí do čtyř dalších měst. Podle protivládních jednotek za útokem stojí Asadova armáda a Rusko. Moskva i Damašek to však popírají. Akci ostře odsoudily západní státy i OSN. Její generální tajemník Pan Ki-mun pak zkritizoval všechny strany, které pomáhají udržovat v chodu válečnou mašinérii – v čele s vládou Bašára Asada.
    O eskalaci konfliktu v Sýrii budeme hovořit s bývalým náčelníkem Generálního štábu AČR Jiřím Šedivým.
    48:15
    Stalo se
     50:44
     Dopravní stavby v Česku
      Vláda zítra bude jednat o dopravních stavbách – probírat bude parametry 7 veřejných zakázek za skoro 17 miliard korun. Největším projektem je desetikilometrové prodloužení D1 na Přerov. Ta spadá do seznamu prioritních staveb, u kterých vláda prosadila výjimku z Evropských pravidel tak, aby nemusela opakovat proces posuzování EIA. To se týká celkem 11 staveb, na kterých chce vláda začít pracovat už v příštím roce.
      Jak by se měly stavět evropské tahy a jak situaci v Česku hodnotí v Bruselu, probereme s Michaelem Cramerem, předsedou výboru europarlamentu pro dopravu a cestovní ruch.
      Přehrát celé video
      Stopáž61 minut
      Další díl
      21. září 2016

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám