Témata: Valné shromáždění OSN o migraci; Boje v Sýrii; Stavba dálnic v Evropě. Moderují: David Borek a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

OSN o migraci

V New Yorku začalo 71. zasedání Valného shromáždění OSN. Na programu má jako hlavní témata migraci, současné válečné konflikty a terorismus i klimatické změny. Končící generální tajemník OSN Pan Ki-mun zhodnotil, že během 10 let, které strávil ve funkci, ze světa zmizela část chudoby a lepší se nerovné postavení žen a mužů, ale pokrok je stále malý. Upozornil i na eskalaci nových konfliktů v regionu Severní Afriky a na Blízkém Východě a na nový vzestup diktátorských režimů.

Co dalšího zaznělo v dnešních projevech světových lídrů, shrne v úvodu náš zpravodaj v USA Martin Řezníček. O tom, co by měla současná OSN řešit a jaké vůbec má prostředky v prosazování svých cílů, se budeme bavit s bývalým předsedou Valného shromáždění OSN Janem Kavanem /ČSSD/ a dvojicí europoslanců Pavlem Svobodou /KDU-ČSL/ a Janem Zahradilem /ODS/.


Boje v Sýrii pokračují

V Sýrii vydrželo dohodnuté příměří jen pár dní, teď už se zase střílí a umírají civilisté. V pondělí dokonce vojenské letouny napadly humanitární konvoj u města Halab, při kterém přišlo o život nejméně 20 lidí. Červený kříž v reakci na to odložil vyslání konvojů s pomocí do čtyř dalších měst. Podle protivládních jednotek za útokem stojí Asadova armáda a Rusko. Moskva i Damašek to však popírají. Akci ostře odsoudily západní státy i OSN. Její generální tajemník Pan Ki-mun pak zkritizoval všechny strany, které pomáhají udržovat v chodu válečnou mašinérii – v čele s vládou Bašára Asada.

O eskalaci konfliktu v Sýrii budeme hovořit s bývalým náčelníkem Generálního štábu AČR Jiřím Šedivým.


Dopravní stavby v Česku

Vláda zítra bude jednat o dopravních stavbách – probírat bude parametry 7 veřejných zakázek za skoro 17 miliard korun. Největším projektem je desetikilometrové prodloužení D1 na Přerov. Ta spadá do seznamu prioritních staveb, u kterých vláda prosadila výjimku z Evropských pravidel tak, aby nemusela opakovat proces posuzování EIA. To se týká celkem 11 staveb, na kterých chce vláda začít pracovat už v příštím roce.

Jak by se měly stavět evropské tahy a jak situaci v Česku hodnotí v Bruselu, probereme s Michaelem Cramerem, předsedou výboru europarlamentu pro dopravu a cestovní ruch.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Zahradil /ODS/ bilancoval prezidentství Baracka Obamy

Pokud jde o Blízký východ, tak je jasné, že se jedna věc nepovedla. Nepovedlo se mechanicky implementovat demokracii do zemí, které na to nebyly připraveny. V řadě zemí padli diktátoři a představa, že automaticky budou diktatury nahrazeny demokracií, se nenaplnila. Mnohdy se dostali k moci radikální islamisté. Teď musíme pracovat s těmi umírněnými silami a pomáhat jim v prosperitě.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín