57 minut

8. září 2016

Obsah dílu

Úpravy rozpočtu — Tresty za správu Opencard — Výstava World Press Photo

Části dílu

01:36
Úpravy rozpočtu
  Ministerstvo financí přidává v aktuálním návrhu rozpočtu na příští rok většině resortů a úřadů. Oproti květnu má dostat v současném návrhu například školství o 8 miliard víc, Ministerstvo práce a sociálních věcí o 3 a vnitro o 2. S menším přídělem se ale počítá pro zdravotnictví, průmysl a obchod nebo místní rozvoj. O návrzích se teď bude dál debatovat na vládě a na konci měsíce by měl rozpočet jít k poslancům. Ti přitom už dnes schválili celkový objem peněz, který může stát utratit v příštích 2 letech o víc než 30 miliard. Podle šéfa financí Babiše chce vláda vyšší výdajové rámce využít na svoje priority – tedy hlavně zdravotní pojištění, vědu a výzkum, bezpečnost nebo dopravu.
  Na to, jak těžký boj o rozpočet se teď v koalici povede a jak to bude s plánovaným snižováním schodku se zeptáme přímo ministra financí Andreje Babiše /ANO/.
  19:32
  Stalo se
   22:41
   Tresty za správu Opencard
    Dva bývalí primátoři Prahy odešli od soudu s trestem za to, jak se starali o kartu Pražana. Bohuslav Svoboda dostal podmíněně dva a půl roku, jeho nástupce Tomáš Hudeček dva roky, stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nejvyšší tresty – tříleté podmínky soud uložil bývalé radní pro IT Evě Vorlíčkové a šéfovi příslušného magistrátního odboru Janu Teskovi. Podle verdiktu uzavřeli v roce 2012 pro Prahu nevýhodné smlouvy s firmou Haguess. Škodu soud odhadl na nejméně 18 milionů korun. Ostatních 10 obviněných v kauze odešlo bez trestu. Politici považují rozhodnutí za skandální, padala i slova o procesu na objednávku a na místě se odvolali.
    Výrok soudu probereme s jedním z hlavních aktérů – exprimátorem Tomášem Hudečkem /nestr./, ústavním právníkem Markem Antošem a své postřehy přidá i náš redaktor Jiří Hynek, který kauzu dlouhodobě sleduje.
    47:24
    Stalo se
     49:50
     Výstava World Press Photo
      V pražském Karolinu jsou ode dneška vystaveny nejlepší novinářské fotografie loňského roku. V 59. ročníku soutěže World Press Photo se poměřilo celkem 5 775 fotografů ze 128 zemí, kteří porotě zaslali přes 80 000 snímků. Reprezentativní výběr má i české stopy – třeba za fotografii zachycující pád lyžaře Ondřeje Banka dostal její autor Cenu Prahy. Vítězný snímek si připsal australský fotograf Warren Richardson, který fotil uprchlíky na maďarsko-srbském pomezí.
      O zážitcích a dojmech, které na místě nasbíral, se ve studiu rozhovoří sám autor – Warren Richardson.
      Přehrát celé video
      Stopáž57 minut
      Další díl
      9. září 2016

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám