Témata: Útok v Německu; Sjezd republikánů; Obžalovaní Nečasovi; Turecká armáda po pokusu o puč. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Útok v Německu

Další útok islamistického radikála v Evropě zažilo Německo. Sedmnáctiletý Afghánec tam ve vlaku u bavorského Würzburgu nožem a sekerou napadl 21 lidí – 5 osob zranil, 2 lidé jsou v kritickém stavu. Útočníka poté zastřelila policie. V dopise na rozloučenou adresovaném otci prý sliboval pomstu nevěřícím. K činu se následně přihlásil tzv. Islámský stát a zveřejnil video s pachatelem. Podle šéfa úřadu kancléřky Merkelové Petera Altmaiera je zřejmě pravé.

Jak na zprávu reagují lidé v Německu, probereme s novinářkou Lídou Rakušanovou, psychologické pozadí podobných teroristických činů z poslední doby pak rozebereme s psychiatrem Zdeňkem Bašným.


Sjezd republikánů

Donald Trump má nakročeno k nominaci na prezidenta – sjezd v Clevelandu ho podle očekávání potvrdí ještě dnes večer. Blízko k Trumpovým názorům má i nová programová platforma – sice nezávazný, ale výrazný ideový manifest, který sjezd schválil. Podle médií je zřejmě nejkonzervativnější v dějinách strany a výrazně se vymezuje třeba proti právům sexuálních menšin, přistěhovalců nebo v oblasti potratů.

O šancích republikánů v prezidentských volbách a současném vývoji v jejich táboře se budeme bavit s naším americkým zpravodajem Martinem Řezníčkem a účastníkem kongresu – europoslancem Janem Zahradilem /ODS/.


Expremiér přes soudem

Expremiér Petr Nečas míří před soud. Podle olomouckých státních zástupců měl uplácel lukrativními posty, neboli trafikami, tři exposlance ODS. Obžalovaná je s Nečasem i jeho současná žena Jana a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Samotní poslanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř k soudu nepůjdou. Podle dřívějšího verdiktu Nejvyššího soudu se na ně totiž vztahovala poslanecká imunita.

Podrobnosti kauzy rozebereme s naším redaktorem Jiřím Hynkem.


Pokračování čistek v Turecku

Turecká vláda se dál zbavuje lidí, kterým nedůvěřuje. Ministerstvo školství ohlásilo konec víc než 15 000 zaměstnanců – o licenci prý navíc přijde přes 20 000 učitelů ze soukromých škol a rezignovat má na 1600 děkanů z univerzit. Ankara také oficiálně požádala USA o vydání duchovního Fethullaha Gülena, kterého viní z přípravy puče. Zklidnění situace má dle tureckých vládních špiček přijít zítra – po zasedání bezpečnostní rady státu a kabinetu. Vláda prý přijme důležité rozhodnutí, které Turecku zajistí stoprocentní bezpečnost a nastartuje novou cestu.

Na změny, které přinesly minulé dny Turecku, jak bude dále vypadat turecká armáda a jak se budou vyvíjet vztahy v NATO, se budeme ptát bývalého náčelníka Generálního štábu AČR Jiřího Šedivého.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín