Témata: Střídání v Downing Street 10; Nová pravidla pro držení zbraní?; Přímá volba starostů nebude. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Střídání v Downing Street 10

Střídání v čele britské vlády. Premiér David Cameron naposledy vystoupil v parlamentu, vtipkoval a při odchodu ho vyprovázel potlesk. Šest let strávených v Downing Street 10 večer zakončil předáním demise královně Alžbětě II. Velkou Británii z Evropské unie vyvede druhá premiérka v dějinách Theresa Mayová. Co po Cameronovi v Evropě zůstává? Jak se Británie po jeho odchodu změní? A může na tom Česká republika vydělat? Odpoví státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza /ČSSD/, analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Michal Vít a expert na Velkou Británii Alexander Tomský.


Přísnější pravidla pro držení zbraní?

Evropský parlament začal jednat o diskutované směrnici, která má omezit legální držení zbraní. Vlivný výbor pro vnitřní trh, ale řadu bodů odmítl. Komise se rozhodla pro zpřísnění bezprostředně po loňských atentátech v Paříži. Česko se ke směrnici už dřív postavilo odmítavě. Co teď s návrhem bude? A budou se pravidla pro držení zbraní měnit? Otázky pro členku sněmovního výboru pro bezpečnost i obranu Janu Černochovou /ODS/ a europoslankyni Ditu Charanzovou /ANO/.


Přímá volba starostů nebude

Přímá volba starostů v menších obcích nebude. Návrh poslanců TOP 09 a Starostů zamítla sněmovna už v prvním kole. Návrh počítal s jednokolovým hlasováním v obcích do 1500 obyvatel. Kritici předlohy ale poukazovali na to, že přímo volený starosta by nemusel mít podporu v zastupitelstvu. Téma pro místopředsedu sněmovny Petra Gazdíka /STAN, TOP 09/ a poslankyni Janu Černochovou /ODS/.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Prouza /ČSSD/, státní tajemník pro evropské záležitosti, k přípravě Česka na Brexit:

Jeden z prvních úkolů pro CzechInvest bude podívat se, které firmy působící v Čechách mají sídlo v Británii nebo nějaké zajímavé operace, a co nejrychleji se s nimi domluvit. Některé budou chtít odejít někam do Evropy a je logické, že pokud tady mají velký výrobní závod, tak i tu administrativu budou chtít přesunout do Čech. Budeme se bavit s bankami, řada z nich bude muset mít přítomnost na evropském kontinentu… A budeme se dívat i na evropské agentury, které jsou v Londýně, je jich tam pět, tak jako my máme Galileo v Čechách, tak i tyto agentury se budou muset někam přesunout.


Řekli v Událostech, komentářích

Dita Charanzová /ANO/, europoslankyně, k požadovaným změnám v evropské směrnici o zbraních:

Pro mě je velkým úspěchem, že všichni majitelé zbraní v ČR, kteří v tuto chvíli legálně vlastní zbraně, nebudou nikterak omezeni se svými právy… Vyndali jsme (ze směrnice) muzea, airsoftové zbraně, mladistvé střelce, biatlonisty, sportovní střelce. Jsou na to výjimky, podařilo se nám navíc část těch kompetencí přesunout z Bruselu na členské státy. Česká republika bude mít možnost sama udělovat výjimky.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín