Témata: Nová pravidla pro migraci; Anakonda, největší manévry NATO; Nekalé praktiky obchodních řetězců; Jak zachovat podnikání na venkově. Moderují: David Borek a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Nová pravidla pro migraci

Evropská komise přišla s celým balíkem receptů na migrační krizi. Mají fungovat na principu pozitivních a negativních pobídek. Podobnou dohodu, jakou Unie uzavřela s Tureckem, chce nabízet i dalším zemím v Africe a na Blízkém Východě, ze kterých běženci směřují do Evropy. Za to, že budou přijímat zpět své občany, kteří v Evropě nedostanou azyl, slibuje Brusel miliardové investice do rozvojové pomoci nebo obchodní, kulturní či technologickou spolupráci. Dohoda prý má být šitá na míru každé zemi, počítá ale také s aktivním přístupem členských států.

O tom jak by měl nový systém fungovat a jakou má v Evropě podporu, se budeme bavit s naším zpravodajem v Bruselu Bohumilem Vostalem, europoslancem Jiřím Pospíšilem /nestr. za TOP 09/ a ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů Petrem Kratochvílem.


Anakonda 2016

K polskému městu Toruň se sjelo přes 30 000 vojáků NATO na vůbec největší cvičení aliance od konce studené války. Manévrů se účastní vojáci 24 zemí včetně Česka, které poslalo jednotku vojenské policie. V akci bude na 3000 vozidel, přes 100 letadel a vrtulníků a 12 lodí. Cvičení začalo měsíc před varšavským summitem NATO, od kterého si Polsko slibuje posílení východního křídla aliance před možným ohrožením ze strany Ruska. Moskva se proti cvičení silně ohradila – přítomnost vojáků NATO blízko svých hranic považuje za bezpečnostní hrozbu.

Význam a souvislosti vojenských manévrů probereme s ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů Petrem Kratochvílem a bezpečnostním analytikem Univerzity obrany Lukášem Dyčkou.


Nekalé obchodní praktiky

Europoslanci chtějí v Bruselu prosadit jednotná pravidla pro obchodní řetězce v Unii – aby se zabránilo nekalým praktikám. Víc než 20 členských zemí už nějaký druh regulace má. Podle europoslanců je ale celoevropský systém nedostatečný a velké obchody umí rozdíly v jednotlivých zemích obratně využívat. Menší dodavatelé si dlouhodobě stěžují třeba na jednostranné změny smluv, jejich náhlé rušení bez udání důvodu nebo na účtování poplatků za umístění zboží v regálu.

Jak funguje současná praxe a kdo na ní nejvíc doplácí, probereme s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou /KDU-ČSL/ a předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR Josefem Stehlíkem.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín