Témata: Migrace a změna postoje Německa; Volební sjezd KSČM; Hrozba snížení ratingu Polsku. Moderují: David Borek a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Německá a evropská politika řešení migrace

Evropa hlásí úlevu od migrační vlny. V dubnu přišlo do Řecka nejmíň migrantů za poslední rok - 2 700. To je o 90 % méně, než v březnu. Zafungovala dohoda s Tureckem, kterou může ale brzy rozbít spor o bezvízovou politiku, kterou Ankara vyžaduje a Evropa zatím odmítá. Německo chce ale jít i jinou cestou – bez ohledu na budoucnost dohody s Tureckem. Spolkový sněm velkou většinou schválil zařazení Tuniska, Alžírska a Maroka na seznam bezpečných zemí. Vláda tvrdí, že z nich přijíždějí hlavně ekonomičtí migranti a těm chce podmínky získání azylu ztížit. I přes kritiku opozice a humanitárních organizací.

Na okolnosti a pozadí dnešního jednání Spolkového sněmu se zeptáme našeho zpravodaje Václava Černohorského, k politické debatě pak pozveme poslance Ondřeje Benešíka /KDU-ČSL/ a senátora Miloše Vystrčila /ODS/ a komentář přidají i dva politologové – Robert Schuster a Petr Robejšek.


Sjezd KSČM

Komunisté chystají na víkend stranický sjezd, kde budou vybírat nové vedení. Prodloužit své desetileté období v čele strany chce stávající předseda Vojtěch Filip /KSČM/ – protikandidáty má dva. Jedním je pražský zastupitel Ivan Hrůza a druhým Josef Skála, rovněž pražský člen strany, kterého doporučil i nedávno zesnulý, vlivný europoslanec, Miloslav Ransdorf. Podle analytiků bude souboj napínavější než kdy dřív, už proto, že KSČM je teď nejsilnější opoziční stranou ve Sněmovně. Přesto musí řešit budoucnost. Má zhruba 50 tisíc členů – tedy asi třetinu toho, co před patnácti lety a jejich věkový průměr přesáhl 75 let.

Co se dá čekat od víkendového sjezdu, zhodnotí poslankyně strany Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/ a politolog Petr Just.


Polský rating

Polská ekonomika ztrácí lesk. Na začátku letoška nečekaně zpomalila, když podle tamních statistiků rostla v prvním kvartále o 3 % – zatímco na konci loňska to byly 4,3 %. A mezinárodní investoři hrozí, že bude ještě hůř. Agentura Moody´s Varšavu varovala před snížením ratingu. Nová vláda totiž prý může výrazně zvýšit deficit, pokud splní všechny své předvolební sliby. Rating zemi nečekaně snížila už začátkem roku agentura S&P, podle analytiků by ale stejný krok Moody's bolel víc. Agentura totiž má v Polsku pod větším drobnohledem třicet významných firem, mezi jinými 9 ze 13 bank na Varšavské burze a taky pět polských regionálních vlád.

Jak vidí současné problémy Polska a varování ratingových agentur muž z oboru? Zeptáme se investičního bankéře Ondřeje Jonáše.


Řekli v Událostech, komentářích

Ondřej Jonáš, investiční bankéř, k hrozbě snížení ratingu pro Polsko:

Od zvolení Andrzeje Dudy polským prezidentem jsme viděli úprk kapitálu z Polska zhruba na úrovni 50 miliard dolarů. Zahraniční investoři jsou nervózní, a pokud by došlo ke snížení ratingu, tak by to určitě mohlo mít veliký dopad.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín