60 minut

13. května 2016

Obsah dílu

Německá a evropská politika řešení migrace — Sjezd KSČM — Polský rating

Části dílu

01:45
Německá a evropská politika řešení migrace
Německá a evropská politika řešení migrace
    Evropa hlásí úlevu od migrační vlny. V dubnu přišlo do Řecka nejmíň migrantů za poslední rok - 2 700. To je o 90 % méně, než v březnu. Zafungovala dohoda s Tureckem, kterou může ale brzy rozbít spor o bezvízovou politiku, kterou Ankara vyžaduje a Evropa zatím odmítá. Německo chce ale jít i jinou cestou – bez ohledu na budoucnost dohody s Tureckem. Spolkový sněm velkou většinou schválil zařazení Tuniska, Alžírska a Maroka na seznam bezpečných zemí. Vláda tvrdí, že z nich přijíždějí hlavně ekonomičtí migranti a těm chce podmínky získání azylu ztížit. I přes kritiku opozice a humanitárních organizací.
    Na okolnosti a pozadí dnešního jednání Spolkového sněmu se zeptáme našeho zpravodaje Václava Černohorského, k politické debatě pak pozveme poslance Ondřeje Benešíka /KDU-ČSL/ a senátora Miloše Vystrčila /ODS/ a komentář přidají i dva politologové – Robert Schuster a Petr Robejšek.
    38:59
    Stalo se
    Stalo se
      42:11
      Sjezd KSČM
      Sjezd KSČM
        Komunisté chystají na víkend stranický sjezd, kde budou vybírat nové vedení. Prodloužit své desetileté období v čele strany chce stávající předseda Vojtěch Filip /KSČM/ – protikandidáty má dva. Jedním je pražský zastupitel Ivan Hrůza a druhým Josef Skála, rovněž pražský člen strany, kterého doporučil i nedávno zesnulý, vlivný europoslanec, Miloslav Ransdorf. Podle analytiků bude souboj napínavější než kdy dřív, už proto, že KSČM je teď nejsilnější opoziční stranou ve Sněmovně. Přesto musí řešit budoucnost. Má zhruba 50 tisíc členů – tedy asi třetinu toho, co před patnácti lety a jejich věkový průměr přesáhl 75 let.
        Co se dá čekat od víkendového sjezdu, zhodnotí poslankyně strany Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/ a politolog Petr Just.
        51:12
        Stalo se
        Stalo se
          53:35
          Polský rating
          Polský rating
            Polská ekonomika ztrácí lesk. Na začátku letoška nečekaně zpomalila, když podle tamních statistiků rostla v prvním kvartále o 3 % – zatímco na konci loňska to byly 4,3 %. A mezinárodní investoři hrozí, že bude ještě hůř. Agentura Moody´s Varšavu varovala před snížením ratingu. Nová vláda totiž prý může výrazně zvýšit deficit, pokud splní všechny své předvolební sliby. Rating zemi nečekaně snížila už začátkem roku agentura S&P, podle analytiků by ale stejný krok Moody's bolel víc. Agentura totiž má v Polsku pod větším drobnohledem třicet významných firem, mezi jinými 9 ze 13 bank na Varšavské burze a taky pět polských regionálních vlád.
            Jak vidí současné problémy Polska a varování ratingových agentur muž z oboru? Zeptáme se investičního bankéře Ondřeje Jonáše.
            Přehrát celé video
            Události, komentáře - 16. května 2016
            Stopáž60 minut
            Další díl
            16. května 2016

            Přehled dílů

            5257 přehratelných
            Události, komentáře - 31. října
            Stopáž61 minut

            31. října

            Programové prohlášení vznikající vlády — Ostrý humor v Česku

            Poslední vysílání 31. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 30. října
            Stopáž62 minut

            30. října

            Setkání Trumpa se Si Ťin-pchingem — Ekonomika rostla rekordním tempem — Kolik stojí ukradené klenoty z Louvru

            Poslední vysílání 30. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 29. října
            Stopáž61 minut

            29. října

            Shoda na koaliční smlouvě — Osobnosti oceněné 28. října — Nebudu nenávidět: film o lékaři z Gazy na festivalu Ji.hlava

            Poslední vysílání 29. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 27. října
            Stopáž61 minut

            27. října

            Andrej Babiš má pověření jednat o vládě — Kam míří Česko — Zájem o zelenou elektřinu — Cena za reportáž o nelegální práci

            Poslední vysílání 27. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 24. října
            Stopáž61 minut

            24. října

            Obrat v zahraniční politice — Rýsuje se program příští vlády — Vrah utekl dvakrát z léčebny — Říjnové počasí přeje houbám — Češka píská šampionát žen ve futsalu

            Poslední vysílání 24. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 23. října
            Stopáž76 minut

            23. října

            První Trumpovy sankce vůči Rusku — Příští koalice jednala o životním prostředí — Večer hudby a vzpomínek na Danu Drábovou — Brífink premiéra po summitu lídrů zemí EU

            Poslední vysílání 23. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 22. října
            Stopáž64 minut

            22. října

            O kolik zvýší náklady ETS2? — Jednání o míru na Ukrajině — Nesmrtelní dědci na cestách

            Poslední vysílání 22. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 21. října
            Stopáž61 minut

            21. října

            Politická tahanice o návrh rozpočtu — Proč došlo k přestřelce o rozpočet? — Premiéra dokumentu „Ve službě horám“

            Poslední vysílání 21. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 20. října
            Stopáž61 minut

            20. října

            Přiblíží jednání v Budapešti mír na Ukrajině? — Praha zakazuje sdílené koloběžky — Podezření na týrání zvířat na Jičínsku — Hrdinové ve stínu Uralu

            Poslední vysílání 20. 10. 2025 na ČT24
            Události, komentáře - 17. října
            Stopáž79 minut

            17. října

            Jednání o nové vládní koalici — Jednání D. Trumpa s V. Zelenským — Příběh generála Surového

            Poslední vysílání 17. 10. 2025 na ČT24