Témata: Teror v srdci Evropské unie; Lex Babiš. ČSSD vs. ANO; Slovensko má novou vládu. Moderují: Lukáš Dolanský a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Teror v srdci Evropské unie

Nejméně tři desítky mrtvých a kolem 200 zraněných – dosavadní bilance teroristických útoků v Bruselu. Na tamním mezinárodním letišti a v metru zabíjel Islámský stát, který se k útokům přihlásil a vzkázal, že přijdou další. Belgické úřady od rána vyšetřují a pátrají po dalších strůjcích atentátů, v Bruselu platí nejvyšší stupeň ohrožení. Bezpečnostní opatření okamžitě zvýšily i další evropské státy – včetně Česka.

Jak by měly evropské země reagovat na nejnovější teroristické útoky? Podcenily něco belgické úřady a dalo se útokům předejít? A je na podobnou situaci připraveno Česko? Zeptáme se ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka /ČSSD/, přímo do Bruselu se spojíme i s europoslancem Jiřím Pospíšilem /nestr. za TOP09/ a pohled odborníka na bezpečnost přidá bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

Zeptáme se ale i na téma migrace, které ve stínu bruselských událostí řešili čeští politici. Sněmovna odmítla zavedení bezvízového styku s Tureckem, což byl jeden z bodů dohody mezi osmadvacítkou a Tureckem. Poslanci také znovu odmítli přerozdělovací kvóty a navíc prosadili usnesení, že evropské státy, které nejsou schopny chránit vnější hranici Schengenu mají společný prostor opustit.


Lex Babiš: ČSSD vs. ANO

Zástupci koalice večer probírali postup před zítřejší mimořádnou schůzí – na ní má Andrej Babiš poslancům vysvětlovat sporné otázky v kauze Čapí hnízdo. Podle zástupců ANO to ale problém není, víc jim vadí koaliční návrhy a podpora opozičních zákonů o střetu zájmů.

Má koalice vážný problém, nebo jen předvádí předvolební tanečky? A co se dá čekat od zítřejší mimořádně sněmovní schůze? Sledujte duel dvou koaličních poslanců: Jana Chvojky /ČSSD/ a Martina Komárka /ANO/.


Slovensko staví vládu

Slovensko se přiblížilo nové vládě – šéfové čtyř sněmovních stran podepsali koaliční smlouvu. Spolek povede nejsilnější Smer-SD staronového premiéra Roberta Fica, v kabinetu s ním zasedne SNS, Most-Híd a Sieť. V programu chce kabinet razit proevropskou politiku i další spolupráci v rámci NATO a slíbil taky zásadně omezit korupci. Podle šéfa druhé nejsilnější strany SNS politici „vědomi si odpovědnosti, překonali svá ega". Se spoluprací stran ale nesouhlasí všichni jejich poslanci – Sieť už proto opustili tři a Most-Híd jeden. I bez nich má ale koalice většinu v parlamentu jistou.

Na hodnocení slovenské situace se zeptáme šéfa nejsilnější strany směřující do opozice Richarda Sulíka /SaS/ a budeme se ptát i na bratislavské reakce na teror v Bruselu.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil /nestr. za TOP 09/, europoslanec, k teroristickým útokům v Bruselu:

Belgie v minulosti podcenila bezpečnostní situaci. Až do pařížských atentátů belgické bezpečnostní složky příliš neřešily to, že v některých čtvrtích se rozrůstá islámský fundamentalismus… Na belgických letištích můžete vstupovat volně do haly, myslím si, že tam mohly být nainstalovány bezpečnostní rámy. Z mého laického pohledu Belgie neudělala dost, aby zamezila těmto útokům.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil /nestr. za TOP 09/, europoslanec, k případnému omezení svobod v rámci schengenu:

Myslím si, že se musí shromažďovat informace o tom, kdo využívá letadla, kdo cestuje mimo EU. Důležitější než vzdávání se svobod jsou ale dostatečné investice do tajných služeb, aby tyto mezi sebou dostatečně spolupracovaly, vyměňovaly si mezi sebou informace. K tomu v posledních letech bohužel příliš nedocházelo. Základních svobod se nesmíme vzdát, to by bylo vítězství teroristů.


Řekli v Událostech, komentářích

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí, k teroristickým útokům v Bruselu:

Belgičané možná zítra poskytnou předběžné seznamy jmen obětí.


Řekli v Událostech, komentářích

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí, k doporučení vlády, aby Češi nejezdili do Bruselu:

Náš krizový štáb se zítra znovu sejde, my se budeme pravidelně scházet a vyhodnocovat situaci. Každý den jsme schopni k tomu dát stanovisko. Pokud se situace změní, tak se to dozvíte.


Řekli v Událostech, komentářích

Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky, k teroristickým útokům v Bruselu:

Je jen otázkou času, kdy dojde k teroristickému útoku i v České republice.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín