Témata: Prezident Duda v Česku; Rusko se stahuje ze Sýrie; Výročí okupace. Moderují: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Prezident Duda v Česku

Polský prezident Andrzej Duda zahájil oficiální návštěvu Česka – na Pražském hradě ho Miloš Zeman uvítal ceremonií s vojenskými poctami. Oba politici pak přes dvě hodiny jednali mezi čtyřma očima – probírali visegrádskou spolupráci, migrační krizi nebo výstavbu dopravních koridorů. Český prezident po jednání vyzdvihl vzájemné vztahy obou zemí. Začnou uprchlíci přicházet přes Rusko a Finsko, jak připouští polský prezident? A měl Andrzej Duda, prezident, který není ve funkci ani rok, dostat státní vyznamenání? Odpoví ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, předseda Senátu Milan Štěch /ČSSD/ a místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.


Rusko se stahuje ze Sýrie

Ze Sýrie odletěla první skupina ruských bojových letadel. Stažení většiny vojenských jednotek včera nařídil prezident Vladimir Putin – podle něj splnily svůj cíl. Rozhodnutí přišlo v době, kdy v Ženevě začalo další kolo mírových rozhovorů o Sýrii. Ruští vojáci v zemi v omezeném počtu zůstanou na dvou základnách, mají dohlížet na dodržování příměří. Ministerstvo obrany taky uvedlo, že nálety na teroristy budou pokračovat. Co stojí za nečekaným krokem Kremlu? A jaké jsou šance pro skutečné příměří v Sýrii? Zeptáme se bývalého náčelníka Generálního štábu AČR, generála v záloze Jiřího Šedivého a odbornice na Blízký východ z VŠE Yvony Šabacké.


Výročí březnové okupace

Před 77 lety byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. 15. března 1939 obsadila české území německá vojska a okupovala ho dalších 6 let. Za tu dobu zemřelo v odboji na sto tisíc lidí. Osudové březnové dny a to, jak okupace poznamenala český národ, probereme s historikem z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Petrem Kourou a Danielem Kroupou z katedry politologie a filozofie, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.


Řekli v Událostech, komentářích

Helena Langšádlová /TOP 09/, místopředsedkyně strany, místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti PS, k fungování V4:

Je důležité, aby V4 nevyvolávala uprostřed Evropské unie odstředivé tendence, protože jsou to právě země V4, které by na to nejvíce doplatily.


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu ČR, ke stavu V4:

Jestli V4 vyvolává nějaké nesouznění v Evropě, je otázka, já si myslím, že V4 prokázala zejména v posledních letech, že v otázce migrace měla pravdu. Evropa se V4 začíná ve svých postojích přibližovat. A to je dobrý výsledek práce V4.


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu ČR, k politice A. Merkelové:

Jsem přesvědčen, že politika Angely Merkelové potřebuje změnu, byť je to zdatná politička, Německo dosáhlo pod jejím vedením vynikajících výsledků, ale někdy v životě, i v tom politickém, se prostě něco nepovede. Nevím, jestli třeba nebyla pod tlakem německých podnikatelů, že tam bude přísun levné pracovní síly, nebo jestli si Německo uvědomuje svoje slabé historické stránky, že Německo teď musí ukázat jinou tvář, to umím pochopit, ale jsem přesvědčen, že politická realita v Evropě potřebuje jiný přístup.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín