Témata: Bezpečnostní hrozby v Evropě; Bitva o Čapí hnízdo; Fenomén Trump; Byl Lech Walesa udavačem? Moderují: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Bezpečnostní hrozby v Evropě

Rozsáhlý protiteroristický zásah v Bruselu potvrdil, že zastřeleným ozbrojencem byl islamistický radikál. Šlo o Alžířana, který v Belgii pobýval nezákonně a byl jednou vyšetřovaný kvůli krádeži. Detektivové u jeho těla našli kromě islamistické vlajky i zásobníky do samopalů. V sousední Francii dnes policie zadržela čtyři lidi podezřelé z přípravy atentátu v Paříži. Tři muži a žena byli dlouhodobě na policejním na seznamu islámských radikálů. Hrozí v Evropě další útoky? A vědí policisti o až pěti tisícovkách možných útočníků, jak varuje Europol? Odpoví Stanislav Huml /ČSSD/, člen sněmovního výboru pro bezpečnost a Alexander Černý /KSČM/, místopředseda sněmovního výboru pro obranu. Analýzu doplní Hynek Melichar z katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci.


Kauza Čapí hnízdo

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš řekne, kdo podle něj vlastnil farmu Čapí hnízdo v době, kdy žádala o evropské dotace. Počká ale týden – na mimořádnou schůzi sněmovny. Už dnes o kauze mluvil s prezidentem a po schůzce uvedl, že na funkci rezignovat nehodlá. Jde o dotační podvod, jak tvrdí pravicová opozice? A proč ministr financí s vysvětlením vyčkává? Zanalyzujeme s redaktorkou MF DNES Zuzanou Kubátovou a komentátorem Jiřím Leschtinou.


Trump vs. Clintonová?

V dalším kole amerických primárek zvítězili favorité: klíčový republikánský souboj na Floridě vyhrál Donald Trump a definitivně tak z boje o křeslo v Bílém domě vyřadil floridského senátora Marca Rubia. Trump si připsal prvenství ve třech státech, jeho možná budoucí soupeřka, demokratka Hillary Clintonová ve čtyřech. Komentář připojí Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na Boston University v USA.


Byl Lech Wałęsa udavačem?

Pokračování kauzy Wałęsa hýbe Polskem. Někdejší vůdce Solidarity a bývalý polský prezident čelí nařčení, že byl za komunistického režimu spolupracovníkem tajné policie. Dnes se k aféře vyjadřoval na veřejném slyšení v Gdaňsku. Co nového jeho výpověď přinesla? Jsou odhalené materiály pravé? A jak to tedy s Wałęsovým údajným udavačstvím bylo? Rozebereme s Radkem Schovánkem z Centra pro dokumentaci totalitních režimů.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín