Témata: Povinná maturita z matematiky; Bitva o veřejné zakázky; Ostře sledované Čapí hnízdo; Citlivá data o pacientech v rukou státu; Uzavřená balkánská trasa; Hladovka pilotky Savčenkové. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Novela školského zákona

Od příštího roku má být pro děti povinný poslední rok mateřské školy a přijímací zkoušky na střední školy mají být jednotné. Navíc takto přijatí studenti už budou muset v budoucnu povinně maturovat z matematiky. I to dnes schválili poslanci a zákon teď míří do Senátu. Jaké změny novela přinese? Zeptáme se ministryně školství Kateřiny Valachové /ČSSD/.


Bitva o veřejné zakázky

Veřejné zakázky se mají už letos zadávat nově. Poslanci schválili zákon, který zadavatelům umožní vyloučit nespolehlivé uchazeče nebo třeba povolí nesoutěžit jen na základě nabídky nejnižší ceny. Pravicová opozice návrh nepodpořila a tvrdí, že vládě novinka umožní utrácet miliardy bez veřejné kontroly. Ministerstvo pro místní rozvoj to odmítá. Téma rozebereme s předsedou poslaneckého klubu ODS Zbyňkem Stanjurou a ředitelem české pobočky Transparency International Davidem Ondráčkou. Zveme i zástupce hnutí ANO. Ptát se budeme i na dotační kauzu Čapí hnízdo. Jak se s ní vypořádá vláda, respektive hnutí ANO?


Nový zdravotnický registr

Kompletní údaje o zdravotnících i všech pacientech – jejich sběr umožní novela o zdravotních službách, kterou v závěrečném čtení podpořila sněmovna. Zřídí mimo jiné registr hrazených zdravotních služeb a modernizuje další databáze. Někteří poslanci se ale bojí úniků citlivých osobních dat a chystají ústavní stížnost. Jde o revoluční krok, který zprůhlední české zdravotnictví, anebo si stát buduje zdravotnického „Velkého bratra“? Téma pro bývalého ministra zdravotnictví a místopředsedu strany /TOP 09/ Leoše Hegera.


Uzavřená balkánská trasa

Makedonie úplně uzavřela hranice pro nelegální migranty. Reaguje tak na rozhodnutí Slovinska, které začíná uplatňovat nový režim vstupu uprchlíků do schengenského prostoru. Nebude už přijímat žádné lidi bez platných víz a pasů. Na postup pak stejně zareagovaly i Chorvatsko a Srbsko. Tím se prakticky uzavírá balkánská migrační cesta, přes kterou do států EU proudilo nejvíc běženců. Zastaví makedonské opatření migrační vlnu? Nebo si uprchlíci najdou novou trasu? A jak se vyhrotila situace na hranicích? Spojíme se s kolegyní Danou Zlatohlávkovou přímo na maďarsko-srbské pomezí. Analýzu doplní britský novinář Edward Lucas.


Řekli v Událostech, komentářích

Zbyněk Stanjura /ODS/, předseda poslaneckého klubu, k důvodu vyzvání ministra financí Babiše k rezignaci kvůli dotacím pro farmu Čapí hnízdo:

Ukázalo se, že ministr Babiš lhal, když do svých novin v sobotu napsal článek, že neví, co je to ten OLAF, že na české úrovni proběhly audity a žádné pochybení neshledaly. To je ten důvod, proč ho Petr Fiala vyzval k rezignaci.


Řekli v Událostech, komentářích

David Ondráčka, ředitel české pobočky, Transparency International, ke kauze A. Babiše Čapí hnízdo:

Je to věc, která naplňuje znaky dotačního podvodu, dneska to vyšetřuje jak policie, tak OLAF.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín