Témata: Napětí v EU kvůli migrační krizi; Návrat branné výchovy do škol?; Odkaz Února 1948; Kult Stalina stále žije?. Moderují: Lukáš Dolanský a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Napětí kvůli migrační krizi

Uprchlická krize rozděluje Evropskou unii. Debata o řešení se nezvykle vyostřuje: Řecko na protest proti krokům Vídně odvolalo z Rakouska svou velvyslankyni. Rakousko a další státy zase obviňují Atény z nečinnosti. Do 7. března – tedy do nejbližšího unijního summitu – chce Německo vidět výrazný pokles počtu migrantů přicházejících do Řecka. V opačném případě žádá koordinované opatření, které ale německý ministr vnitra zatím neupřesnil. Průběh klíčových jednání popíše ministr vnitra Milan Chovanec /ČSSD/ a komentář doplní europoslanec Stanislav Polčák /STAN, TOP 09/. Téma migrace a soužití odlišných kultur probereme s místopředsedou izraelského Knessetu Yoelem Hassonem.


Návrat branné výchovy?

Lidé v Česku postrádají základní znalosti, jak by se měli zachovat v krizových situacích – na schůzce ve sněmovně se na tom shodli zástupci armády, ministerstva obrany a hasičů. Poslanec Bohuslav Chalupa /ANO/ chce proto prosadit obnovení branné výchovy. Jak by měla příprava na krizové situace vypadat? A bude se vyučovat na školách? Probereme přímo s autorem návrhu poslancem Chalupou.


Oceňovaný únor 1948?

Pobouření některých politiků vyvolalo aktuální prohlášení KSČM. Komunisté se v něm totiž přihlásili „k revolučnímu základu února 1948“ a k „vytváření nové podoby socialismu“. Strana má za to, že na změnách se podílela široká veřejnost, interpretace mocenského puče je podle ní nepřesná. Komunisté ale zároveň litují tragických deformací a nedostatků, které s sebou puč přinesl. Prohlášení přijde do studia vysvětlit místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš a spojíme se i místopředsedou ODS Milošem Vystrčilem.


Stalin stále živý?

V průzkumech sociologického střediska Levada více než polovina Rusů kladně ocenila dějinnou roli Stalina. Jeho obliba se z 12 % v roce 1989 vyšplhala na loňských 52 %. V ruských médiích se také objevila informace, že stále více Rusů je přesvědčeno o „vynikajících manažerských schopnostech Stalina”. Jak si výsledky vysvětlit? Do Ruska se spojíme se zpravodajem ČT Miroslavem Karasem.


Řekli v Událostech, komentářích

Stanislav Polčák /TOP 09-S/, europoslanec, místopředseda hnutí, o migrační krizi

„Já si myslím, že to je krize evropské jednoty, že evropská jednota byla velmi ústřední zásadní pojem v několika desetiletích, ale nikdy jsme nestáli před tak dramatickou krizí.“


Řekli v Událostech, komentářích

Stanislav Polčák /TOP 09-S/, europoslanec, místopředseda hnutí, o migrační krizi

„Já jsem byl vždycky pro zachování evropské solidarity, ale nemyslím si, že je možné státům, které neprošly tímto vývojem diktovat, jakým způsobem se mají teď chovat k jakýmsi řekněme minoritám, které nechtějí.“


Stopáž61 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín