Témata: Odchod Británie z EU?; Průmyslové znečištění z Polska; World Press Photo. Moderují: David Borek a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Evropský summit

Summit, který možná rozhodne o budoucnosti Evropy – v Bruselu se sjeli lídři osmadvacítky aby rozhodli o reformách, které po unii žádá Velká Británie, ale taky o dalším postupu v řešení migrační krize. Ve hře je přitom sama existence EU. Za pár let může být bez Británie a navíc možná znovu s celníky na zabarikádovaných hranicích. Brexit i rozpad Schengenu jsou totiž podle evropských špiček až hmatatelně blízko, jestli už ne v běhu.

Komu by vyhovoval odchod Británie z EU? Změní na tom něco dohodnuté reformy, nebo už je rozhodnuto? A může migrační vlna rozbít Schengen? Pohledy z obou stran kanálu La Manche nabídne diskuze s europoslanci Petrem Ježekem /nestr. za ANO/ a Evženem Tošenovským /ODS/, politologem Bořivojem Hnízdem a britským novinářem Robertem Andersonem.


Česko-polské pohraničí

Polský a český ministr životního prostředí probrali sporné projetky v pohraničí a ten český – Richard Brabec /ANO/ je spokojen. Polsko slíbilo spolupracovat v případě rozvoje další těžby v dole Turów u česko-polsko-německých hranic a projednávat případné vlivy na životní prostředí v Česku. Společně pak budou tlačit i na firmu, která provozuje u Turówské elektrárny skleníky, jež v noci svítí na kilometry daleko a obtěžují okolí. Spolu pak chtějí obě země krotit i emise ze spalování uhlí a jasno je i v otázce těžby uranu poblíž Náchoda – průzkumné práce jsou zastaveny a jejich obnovení se teď neplánuje. Je to zásadní změna v přístupu ke sporným projektům nebo jen slib, který nezarmoutí? A může vůbec Česko reálně ovlivnit to, co se děje za jeho hranicemi?

Situaci probereme s Martinem Půtou /STAN/, předsedou hnutí a hejtmanem Libereckého kraje.


World Press Photo

Prestižní soutěž zná letošní vítěze – hlavní cenu si odnesl australský fotograf Warren Richardson za snímek kojence, kterého otec předává přes ostnaté dráty na hranici Srbska a Maďarska. Fotografie dokumentující současnou migrační vlnu v Evropě je zároveň prvním černobílým snímkem, který od roku 2009 vyhrál. Českou stopu má vítězný sportovní snímek – Rakušan Christian Walgram dostal první cenu za momentku zachycující pád lyžaře Ondřeje Banka. Do 59. ročníku soutěže poslalo skoro 6000 autorů bezmála 83 000 snímků. Tradičně úspěšné byly hlavně fotografie z válečných konfliktů.

O tom, jak se fotí a jak se pozná unikátní světový snímek, se budeme bavit s uznávaným českým fotografem Janem Kratochvílem.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín