Témata: Pět Čechů za Libanonce Fajáda; Nelegální migrace v Česku; Financování politických stran. Moderují: Lukáš Dolanský a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Pět Čechů za Alího Fajáda

Pětice Čechů, kteří před půlrokem zmizeli v Libanonu, už dorazila zpět do vlasti. Ministr obrany Martin Stropnický oznámil, že unesené muže české úřady vyměnily za zadržovaného Libanonce Alího Fajáda. O jeho vydání žádaly Spojené státy. Nakonec se ale z vazební věznice na pražské Pankráci vydal do Bejrútu. Jaké důsledky bude mít nevydání Fajáda do Spojených států? Proč se tak vláda rozhodla? A měla vlastně na výběr? Odpoví vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák, advokát Alího Fajáda Vladimír Řičica a poslanec a předseda Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Bohuslav Chalupa /ANO/.


Nelegální migrace v Česku

Celkem 8 563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně, zadržela loni tuzemská policie na území Česka. Oproti roku 2014 jde o skoro dvojnásobný počet. Dominují Syřané, tvoří zhruba čtvrtinu zadržených. Je Česko stále ještě migrační trasou? Nebo už se stává cílovou destinací? A jak se tuzemska dotkne zpřísnění migračních pravidel v Německu a Švédsku? Otázky pro ředitele Služby cizinecké policie plukovníka Milana Majera.


Financování politických stran

Transparency International vyzvala koalici, aby urychleně projednala předpisy o financování politických stran: jinak hrozí, že nebudou platit pro příští volby do sněmovny. Podle ředitele organizace Davida Ondračky se zejména bez speciálního úřadu pro kontrolu financování stran nelze posunout dál. Proč zákon o financování partají stále leží ve sněmovně? A kdy přijde na řadu? Zeptáme se předsedy sněmovního Ústavně právního výboru Jeronýma Tejce /ČSSD/ a místopředsedy Ústavně právního výboru Jana Farského /TOP 09/.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Bělobrádek, /KDU-ČSL/, vicepremiér, k vyjádření ministra obrany Stropnického ohledně propuštění Alího Fajáda výměnou za 5 Čechů zajatých v Libanonu:

Já nevím, kde k tomu pan ministr obrany přišel, ministr zahraničních věcí (Zaorálek) to popřel. Já to rozhodně potvrdit nemohu.


Řekli v Událostech, komentářích

Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky, v reakci na slova vicepremiéra Bělobrádka, který popřel výměnu 5 Čechů zajatých v Libanonu za Fajádovo propuštění:

Jsem překvapen tím, co pan vicepremiér říkal, ale asi to patří k diplomatickému bontonu.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín