Nahrávám video

21. leden 2016

Obsah dílu

Sněmovní hádka o migraci — Důchody (nejen) pro OSVČ — Vyšší účty za elektřinu?

Části dílu

01:26
Sněmovní hádka o migraci
  Uprchlíci nejsou žádná organizovaná armáda. To tvrdil ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka. Řešení podle něj musí být evropské, společné, izolované kroky jednotlivých zemí nepomůžou. Rázně tak odmítnul návrhy, aby se Česko například oplotilo nebo vystoupilo z Evropské unie. Evropa prý naopak musí chránit svou vnější hranici. Opozici ale nepřesvědčil, ta mu vyčítala, že z něj mluví Brusel, ale české zájmy nehájí.
  Jak si sněmovní strany představují nejlepší řešení uprchlické krize v zájmu České republiky? Probereme se členy Poslanecké sněmovny – předsedou ODS Petrem Fialou, místopředsedou KDU-ČSL Ondřejem Benešíkem a poslancem ČSSD Jeronýmem Tejcem.
  24:47
  Stalo se
   27:33
   Důchody (nejen) pro OSVČ
    Ministerstvo práce a sociálních věcí půjde na živnostníky s osvětou. Zhruba 600 000 osobám samostatně výdělečně činným chce poslat dopis, ve kterém je vyzve, aby si platili vyšší zálohy na důchod, než jim předepisuje zákon. S malými zálohami totiž budou mít v budoucnu i malé penze – zhruba poloviční oproti zaměstnancům. Odbory by šly ještě dál – chtějí, aby se podmínky srovnaly a obě skupiny platily stejně. Živnostníci to však odmítají s tím, že mají daleko nejistější živobytí.
    Je systém příspěvků na důchod správný? Je udržitelný? A co by mělo nahradit zrušený druhý pilíř důchodové reformy? Dočkáme se vůbec nějaké důchodové reformy? Téma pro místopředsedkyni TOP 09 Markétu Adamovou a poslance ČSSD Jaroslava Zavadila.
    42:40
    Stalo se
     45:55
     Vyšší účty za elektřinu?
      Velké změny v platbách za elektřinu chystá státní regulátor. Už příští rok by mělo záležet nejen na samotné spotřebě, ale také na velikosti jističe. Lidé s větší kapacitou by si měli připlatit. Energetický regulační úřad tvrdí, že změny jsou potřeba – stávající tarify totiž vznikly v době před 20 lety, kdy sítě měly úplně jiné podmínky. Návrh je ale zatím jen pracovní – úřad o něm chce diskutovat s odborníky i veřejností. V plánu jsou i sociální tarify pro lidi s nižšími příjmy nebo třeba seniory, kteří na výměnu jističů nemají dost peněz.
      Potřebuje česká energetika změnu? Odpoví mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka a Martin Mikeska z Hnutí DUHA.
      Přehrát celé video
      Stopáž57 minut
      Další díl
      22. leden 2016

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám