Témata: Sexuální útoky během Silvestru v Německu; Rok od atentátu na redakci Charlie Hebdo; Spor o kontrolu médií v Polsku; Reforma českého vězeňství. Moderují: David Borek a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Německý posilvestrovský šok

Německá policie identifikovala 16 podezřelých ze sexuálních útoků a krádeží během silvestrovské noci. Zatím ale nikoho nezatkla. Počet případů v Německu už přesáhl dvě stovky, hlásí se navíc i oběti z jiných zemí – Rakouska a Švýcarska. Svědci mluví zejména o pachatelích arabského a severoafrického původu. Podle listu Die Welt policie v Kolíně nad Rýnem, kde bylo hlášeno nejvíc útoků, záměrně zamlčuje informace o původu podezřelých i o okolnostech silvestrovského zásahu. Politici ale mluví jasně – pokud budou mezi pachateli běženci, chce je vláda vyhostit. Prohlásil to ministr spravedlnosti Heiko Maas a tvrdý postup vůči pachatelům požaduje i kancléřka Angela Merkelová.

Na to, jak celou kauzu Německo prožívá, se zeptáme novinářky Lídy Rakušanové.


Rok od Charlie Hebdo

Před rokem svět zasáhla zpráva o útocích teroristů v Paříži – radikální islamisté vraždili v redakci satiristického časopisu Charlie Hebdo. Jak se později ukázalo, byla to je první vlna teroru, který loni Francie zažila. Dnes policie zabránila dalšímu útoku. Zastřelila muže, který se pokusil napadnout policejní stanici. Našla u něj atrapu bomby a vlajku takzvaného Islámského státu vytištěnou na papíře. Prezident Francois Hollande při pietní vzpomínce apeloval hlavně na lepší spolupráci bezpečnostních složek a uctil památku těch, kteří loni ve službě zemřeli.

Co všechno změnily loňské teroristické útoky v Paříži – fakticky i myšlenkově, zhodnotí předseda zahraničního sněmovního výboru Karel Schwarzenberg /TOP 09/ a Martin Lank /Úsvit-NK/ místopředseda poslaneckého klubu hnutí. Francouzský pohled pak přidá ředitel výzkumu Institutu EUROPEUM Martin Michelot.


Kontrola veřejnoprávních médií v Polsku

Polsko zavedlo kontroverzní zákon o médiích veřejné služby. Umožní vládě dosazovat do vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu své lidi a zároveň okamžitě ukončí činnost současných kontrolních rad i vedení obou médií. Dnes normu podepsal prezident Duda a vzkázal, že je nutná k tomu, aby média byla nestranná, objektivní a spolehlivá. Naopak domácí opozice, Evropská unie veřejnoprávních médií i Brusel zákon tvrdě zkritizovaly jako manipulativní a omezující svobodu tisku.

Na reakci polské veřejnosti a další souvislosti mediálního zákona se zeptáme našeho zpravodaje Josefa Pazderky.


Reforma vězeňství

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce zásadně změnit podobu vězeňství v Česku. Podle něj praxe v nápravných zařízeních ve skutečnosti k nápravě moc nevede. Chce proto s odsouzenými v káznicích víc pracovat na jejich pozdějším začlenění do společnosti – například probírat s nimi jejich finanční situaci, vzdělávat je a především zaměstnávat už během trestu. Cílem je podle nové koncepce, na které resort pracuje přes rok snížit recidivu u vězňů ze 70 aspoň na 50 %.

Detaily své koncepce přijde do studia představit sám ministr spravedlnosti Robert Pelikán /ANO/.


Řekli v Událostech, komentářích

Karel Schwarzenberg /TOP09/, čestný předseda strany, k dnešnímu útoku muže s nožem na policejní stanici v Paříži:

Není to norma, ale je to fenomén, který bude nějaký čas trvat.


Řekli v Událostech, komentářích

Lída Rakušanová, novinářka, k masovému sexuálnímu obtěžování žen přistěhovalci v Německu o silvestrovské noci:

Média musí čekat na ověření zdrojů. Ověřit zdroje mohla v tomto případě jen policie. Na druhou stranu tam bylo skutečně hodně obětí. Dovedu si představit, že ty vystresované ženy se obrátily na policii a podaly ta trestní oznámení. Určitě volaly do různých novin, stěžovaly si, chtěly vyprávět. A tam, se domnívám, že ti novináři to brali jako jednotlivé případy. Zřejmě nikdo si neuměl představit ten kontext, tu obrovskou masu, prostě to, co se opravdu stalo.


Řekli v Událostech, komentářích

Robert Pelikán /ANO/, ministr spravedlnosti, k dvojvládí na postu generálního ředitele Vězeňské služby ČR:

Skutečně tu teď máme dva lidi s titulem generální ředitel… Jiná je ale věc, kdo řídí, nebo neřídí Vězeňskou službu. Faktické exekutivní pravomoci má ten původní, tedy pan Dohnal. Plat generálního ředitele ale berou oba.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín