Témata: Summit EU o migraci a reformě Unie; Nejasný osud OKD; Obstrukce ve sněmovně a demokracie; Zlomové volby ve Španělsku? Moderují: David Borek a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Summit o migraci a reformách

Země osmadvacítky volají po rychlejší a hlubší výměně zpráv v souvislosti s teroristickými hrozbami. Podle závěrů bruselského summitu má pomoct například důsledné vkládání dat o zahraničních bojovnících do schengenského informačního systému. Členské státy by taky na vnějších hranicích unie měly co nejdřív začít s kontrolami lidí. Po summitu padlo i rozhodnutí, že osmadvacítka prodlouží sankce vůči Rusku. Závěry summitu zhodnotí vládní zmocněnec pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a europoslanec Jan Zahradil /ODS/.


Nejasný osud OKD

Stát je připraven pomoct horníkům pokud dojde na hromadné propouštění z OKD. Po jednání s představiteli Moravskoslezského kraje a odbory to řekla ministryně práce Michaela Marksová. Šéf resortu průmyslu Jan Mládek uvedl, že podporuje požadavek moravskoslezské tripartity na postupný útlum těžby. Společnost OKD se dostala do problému kvůli poklesu ceny uhlí. O dalším osudu OKD budeme hovořit s ministrem průmyslu Janem Mládkem /ČSSD/.


Obstrukce a demokracie

Hnutí ANO kvůli obstrukcím pravicové opozice hodlá od příštího roku změnit jednací řád sněmovny. Návrh už má připravený, inspirovalo se prý v Německu. Čas na projednání zákonů by měl být omezený a rozdělený mezi jednotlivé poslanecké kluby. Opozice zamýšlené úpravy kritizuje. Téma okomentují politolog Metropolitní univerzity Praha Petr Just a ústavní právník Jan Kysela.


Zlomové volby ve Španělsku?

Ve Španělsku vrcholí kampaň před nedělními volbami, které zřejmě ukončí desetiletí jednobarevných vlád, ve kterých se střídaly dvě hlavní strany. Podle průzkumů to vypadá, že na politickou scénu vstoupí nové strany a že země bude mít koaliční vládu, což je pro Španělsko nezvyklé. Co naznačují předvolební průzkumy? A jaké jsou šance separatistů? Do Španělska se spojíme se zpravodajem ČT Petrem Zavadilem. Svůj názor připojí i zpravodaj španělské tiskové agentury EFE v Praze Gustavo Monge.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Mládek /ČSSD/, ministr průmyslu a obchodu o dalším vyjednávání s vlastníkem OKD – společnosti NWR:

Měli jsme mít jednání 9. prosince, to jsme odmítli, protože na poslední chvíli jsme dostali návrh, který byl nepřijatelný. Pevně doufám, že v lednu to jednání proběhne, mělo by být za účasti ministra Babiše, protože na to máme mandát tři ministři, a je důležité, abychom všichni u toho byli. A také pevně doufám, že manažeři, ať už mají mandát jakýkoli, přijdou s lepším návrhem než v prosinci.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Mládek /ČSSD/, ministr průmyslu a obchodu, k požadavku současného vlastníka OKD, společnosti NWR, která chce po státu 150 milionů eur za to, že bude v regionu dál těžit uhlí:

Dát veřejné peníze do soukromé firmy, na to musí být opravdu silné důvody. Zatím jsme je nenašli… Pokud by to pomohlo tomu regionu nebo těm lidem udržet si práci, tak si dovedu představit i takovou sumu. Pro nás je problém to, že by ta částka mohla být použita na uhrazení některých minulých závazků té firmy.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín