Témata: Politický vývoj v Evropě; Humanismus versus bezpečnost; Vítězství krajní pravice ve Francii; Kauza Ransdorf – stopy vedou na Slovensko; Přísnější podmínky pro držení zbraní; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Evropa a politická korektnost

Podle premiéra Bohuslava Sobotky v řešení migračního problému Evropy brání přebujelá politická korektnost. Neumožňuje totiž, aby se problémy pojmenovaly takové, jaké jsou. Řekl to o víkendu na sněmu slovenské vládní strany. Opravdu je Evropa přehnaně politicky korektní? Nehrozí místo toho spíš nárůst populistů? A jak situaci řešit? Hostem dnešního pořadu bude bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, do studia přijde i exministr obrany Alexandr Vondra /ODS/ a politolog Daniel Kroupa z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.


Vítězství krajní pravice ve Francii

Nacionalistická Národní fronta v čele s Marine Le Penovou zvítězila v prvním kole francouzských regionálních voleb. Podpořilo ji třicet procent hlasujících voličů a její kandidáti vyhráli v šesti ze třinácti regionů. Ve třech z nich navíc mají reálnou šanci na vítězství i v kole druhém. Tradiční strany bijí na poplach a přemýšlejí, jak tomu zabránit. Téma okomentuje Petr Fleischmann, poradce senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.


Slovenská stopa kauzy Ransdorf

Miloslav Ransdorf bude zítra vedení KSČM vysvětlovat okolnosti svého zadržení ve Švýcarsku. Dotazy štábu České televize dnes odmítl a odkázal na své písemné prohlášení. V něm napsal, že neudělal nic nezákonného. Tamní policie mezitím pokračuje ve vyšetřování případu. Ransdorf a trojice Slováků je podezřelá z pokusu o podvodný převod stovek milionů eur. Slovenskou stopu případu rozebereme s Monikou Tódovou, redaktorkou Denníku N.


Přísnější podmínky pro držení zbraní

Vláda schválila přísnější pravidla pro držení zbraní a nakládání s municí. Novela zkracuje platnost zbrojního průkazu z deseti let na polovinu a lékařům umožňuje nahlížet do registru zbraní. Povinné psychotesty však zavedeny nebudou, zůstalo jen u prohlídky u praktického lékaře. Jsou nová opatření dostačující? Pomohou zabránit událostem, jako byl útok střelce v Uherském Brodě? Zeptáme se náměstka ředitele Psychiatrické nemocnice Bohnice a bývalého ministra zdravotnictví Ivana Davida.


Řekli v Událostech, komentářích

Daniel Kroupa, katedra politologie a filozofie Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, k politické korektnosti a Adventní výzvě:

Jsem přesvědčen, že člověk se může vyjadřovat korektně a nikoho neurážet a přitom nevyznávat politickou korektnost. To, co dnes hrozí, a proti čemu je adventní výzva, je podněcování nenávisti vůči různým lidem.


Řekli v Událostech, komentářích

Alexandr Vondra /ODS/, bývalý ministr obrany, k politické korektnosti:

Já bych se pod Zemanův projev na Albertově klidně podepsal. Ale v životě bych si nestoupl vedle lidí, jako je pan Konvička.


Řekli v Událostech, komentářích

Radoslaw Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí, k budoucnosti schengenu:

Pokud nebudeme schopni uvést evropské právo na té vnější hranici Evropské unie, tak samozřejmě budou státy nějak reagovat a samy se budou nějakým způsobem snažit postavit ať už procedurální, nebo fyzické hranice uvnitř EU... Můj bývalý nadřízený Donald Tusk řekl, že jediná možnost, jak zachránit schengen, je mít pořádnou kontrolu vnější hranice.


Řekli v Událostech, komentářích

Radoslaw Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí, k evropské solidaritě:

My, jako lidé ve střední Evropě, bychom měli ukázat solidaritu se zeměmi na jihu, protože ony jsou pod obrovským tlakem téhle vlny. My zase budeme potřebovat jejich solidaritu, když budeme hovořit o věcech, které ohrožují nás, a ne je.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Fleischmann, poradce senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, k vítězství Marine Le Penové v prvním kole francouzských regionálních voleb:

Já se ani tak nebojím o Francii, ta si napříč svými dějinami dokázala s různými věcmi poradit, ale nejsem si jistý, jestli si se vzestupem nacionalismu a případným oklešťováním demokratických svobod dokáže poradit Česká republika a další postkomunistnické státy střední Evropy...
V poslední době tu slýcháme od politiků výroky, které ve Francii není snadné slyšet ani od nacionálních lepenovců.


Stopáž58 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín