Témata: Strach z uprchlíků i Islámského státu; Bezpečnost versus lidská práva a svoboda; Klimatický summit v Paříži; Prezidentka Jižní Koreje v ČR; Ceny Česká hlava a Neuron; Moderuje: David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Strach z migrace a Islámského státu

Příliv uprchlíků do Evropy v posledních týdnech zeslábl, v Evropě ale rostou obavy z dalších teroristických útoků. V Turecku dnes explodovala podomácku vyrobená bomba poblíž stanice metra.

Jak se změní migrační proud v příštích měsících? Jak dopadne zápas proti islámským extrémistům? A jak se Evropa postaví k povinným kvótám pro uprchlíky? Zítra o nich jedná slovenská vláda. Otázky pro poslankyni Národní rady Slovenska Magdu Vašáryovou /SDKÚ-DS/ a českou poslankyni Zuzku-Bebarovou-Rujbrovou /KSČM/


Klimatický summit v Paříži

V Paříži pokračuje za přísných bezpečnostních opatření konference OSN o změnách klimatu. Státníci z více než 150 zemí usilují o dosažení dohody, která by státy dovedla k postupnému snižování emisí skleníkových plynů. Na summitu promluvil také český premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj jsou klimatické změny jednou z nejvýznamnějších hrozeb, které svět čelí a jsou částečně zodpovědné i za současnou migrační krizi.

Co přinesl druhý den jednání v Paříži? Odpoví zpravodaj ČT ve Francii Petr Zavadil. Otázky spojené s klimatem probereme s Janem Hollanem z Centra výzkumu globální změn Akademie věd ČR.


Jihokorejská prezidentka v Česku

Do České republiky večer dorazila na čtyřdenní návštěvu prezidentka jihokorejské republiky Pak Kun-hje. Očekává se, že korejské firmy během její návštěvy oznámí další investice v Česku za několik miliard korun. Prezidentka se během své návštěvy zúčastní summitu zemí V4, setká se také s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou.

V jakém stavu jsou vztahy obou zemí? A co přinese návštěva jihokorejské prezidentky? Zeptáme se Jany Hajzlerové, předsedkyně, Česko-korejská společnosti.


Vědecké ceny Česká hlava a Neuron

Špičkoví čeští vědci dnes v Praze převzali dvě významná tuzemská ocenění. Překladatel a anglista Martin Hilský získal hlavní cenu projektu Česká hlava. Nadační fond Neuron večer ocenil pět vědců českého původu za přinos světové vědě.

Je mezi nimi i zakladatel české dětské onkologie Josef Koutecký, který bude závěrečným hostem pořadu. Mají čeština a medicína něco společného a jak se změnila léčba dětí s nádory?


Řekli v Událostech, komentářích

Magda Vášáryová /SDKÚ-DS/, poslankyně Národní rady SR, k chystaným bezpečnostním opatřením na Slovensku:

Já jsem zásadně proti tomu, abychom kvůli jednomu atentátu v Paříži změnili způsob našeho života. Přece nemůžeme dovolit, aby nás kdokoli kdykoli odposlouchával nebo nám zrušil webovou stránku. Myslím, že máme dostatečně dobré zákony, jde o to, zda je skutečně používáme. Lidé se tu pohybují po ulicích s fašistickými symboly, aniž by proti nim někdo zasáhl. Obávám se, že tato opatření, která teď chceme rychle přijímat, povedou k tomu, že naše země poněkud zhnědnou, a toho já se obávám mnohem víc, než jakýchkoli teroristických útoků.


Řekli v Událostech, komentářích

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, předsedkyně petičního výboru Poslanecké sněmovny, k bezpečnostním opatřením po teroristických útocích v Paříži:

Ze zkušenosti ze Spojených států po teroristických útocích 11. září víme, že celá řada takzvaných bezpečnostních opatření byla ponechána i nadále v platnosti. A já bych si nepřála, abychom chodili očipováni, abychom byli všichni odposloucháváni, aby nám byla kontrolována naše mailová korespondence.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Hollan, Centrum výzkumu globální změn AV ČR, k situaci, kdy by se nepodařilo zastavit globální oteplování:

Kdyby se oteplilo o čtyři pět kelvinů, tak by se zhroutil světový systém. Spojené státy nebudou schopny existovat v takovém prostředí. Protože těch konfliktů by na světě bylo tak ohromně mnoho, třeba Pákistán kdyby se hroutil, jaderná velmoc, to není žádná maličkost, všichni vědí, že to se nesmí stát. To by byl konec civilizace. Kvůli konfliktům. Až miliarda lidí by se ocitla v neobyvatelných pásmech a ti lidé by se vydali jinam.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín