Témata: Ruský bitevník sestřelený Tureckem; Nebezpečí terorismu; Hollande a Obama o terorismu, Moderuje: David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Sestřelený ruský bitevník

Sestřelení ruského letadla u tureckých hranic přililo další olej do už tak žhavého a hlavně nepřehledného konfliktu v Sýrii. Za 4 roky jeho trvání je to zároveň nejvážnější mezinárodní incident, i když podle mnohých bylo jen otázkou času, kdy přijde. Ruský prezident Putin mluví o dýce do zad, která bude mít pro Ankaru vážné důsledky. Podle šéfa českých diplomatů Lubomíra Zaorálka zase ukázal, že jednotlivé strany, které v Sýrii válčí, se musí dohodnout, kdo je vlastně nepřítel. Jak dnešní událost změní situaci v oblasti a přístup jednotlivých aktérů? A jaká je vlastně současná pozice Ruska v mezinárodní politice?

Zeptáme se našeho zpravodaje v Bruselu Bohumila Vostala, turkologa a bývalého velvyslanec v Ankaře Tomáše Laněho a politického geografa Martina Riegla. Komentář přidají i politici - exministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra /ODS/ a člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Antonín Seďa /ČSSD/.


Česká armáda

Nebezpečí se přiblížilo k našim hranicím, tvrdí prezident Zeman, a vojáci se musí připravovat daleko intenzivněji, než dřív. Na vojenské hrozby, na podporu svých spojenců, ale i na problémy spojené s případnou migrační krizí. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře armáda nespí a chystá se na všechny hrozby. Nacvičí si dokonce i mobilizaci. Jsou vojáci na obranu státu připraveni? Mají na to lidi, techniku a peníze?

Další téma pro exministra obrany a zahraničí Alexandra Vondru /ODS/ a člena sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Antonína Seďu /ČSSD/.


Schůzka Hollande – Obama

Hlavně o situaci v Sýrii, ale i mezinárodním terorismu spolu v podvečer jednali i prezidenti Francie a Spojených Států. Barack Obama a François Hollande se shodli, že po dnešním sestřelení ruského letadla Tureckem je třeba vyhnout se stupňování napětí. Podle Obamy je potřeba spolupracovat, aby se událost vyšetřila a předešlo se podobným situacím do budoucna. Nicméně Turecko má podle něj plné právo na obranu svých hranic a vzdušného prostoru. Ohrozí incident vytvoření široké mezinárodní koalice proti Islámskému státu, o které chtěli prezidenti původně hlavně jednat? A je vůbec taková koalice životaschopná, když má každý účastník války v Sýrii i své separátní zájmy?

Probereme s naším zpravodajem ve Spojených státech Martinem Řezníčkem a bývalým velvyslancem v Rusku i v USA Petrem Kolářem.


Řekli v Událostech, komentářích

Alexandr Vondra /ODS/, bývalý ministr obrany a zahraničí: Evropská unie nesmyslně komplikuje vztahy s Izraelem.

„Evropská unie naprosto nesmyslně vyhrocuje vztahy s Izraelem. Izrael je náš přirozený spojenec, to rozhodnutí zkomplikovat import zboží ze Západního břehu, to je naprosto nesmyslná akce paní Mogherini (šéfka evropské diplomacie). Měli bychom se naopak od Izraele učit.“


Řekli v Událostech, komentářích

Antonín Seďa /ČSSD/, člen výboru pro obranu PS, k prezidentovu výroku o souvislosti migrace a terorismu:

„S tímhle výrokem já souhlasím, protože nelegální migrační vlna s sebou přináší bezpečnostní problémy.“


Řekli v Událostech, komentářích

Alexandr Vondra /ODS/, bývalý ministr obrany a zahraničí, k prezidentovu výroku o souvislosti migrace a terorismu:

„Nepodceňujme to, dva z těch osmi sebevražedných atentátníků ve Francii přišli s tou vlnou přes Řecko v tomto roce. Já vím, že se to západní média často snaží tajit, že ta informace není moc zveřejňovaná, ale je to prokázaný fakt.“


Stopáž60 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín