Témata: Rozdělená Evropa?; Exkluzivní host; Zeman odlétá do Ázerbájdžánu. Moderuje: Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozdělená Evropa?

Kontrol na hranicích v Evropě přibývá – k přísnějšímu režimu přistoupilo po Německu i Rakousko, Slovensko a Nizozemsko. A reaguje i Česká republika. Policie poslala už včera večer k hranicím dalších dvě stovky mužů. Dohody na společném řešení uprchlické krize mezitím v Bruselu hledají ministři vnitra Evropské unie. Jak to dopadne s povinnými kvótami pro rozdělování uprchlíků? Začíná migrace rozdělovat Evropu? A je Schengen v ohrožení? Ze srbsko-maďarské hranice se přihlásí zpravodaj ČT David Miřejovský, z německo-rakouské hranice zpravodaj ČT Martin Jonáš. Diskutovat budou předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa /ČSSD/, senátorka Zuzana Baudyšová /nestr. za ANO/, předsedkyně sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku, místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová a senátor Václav Láska /SZ/. Exkluzivním hostem bude také bývalý řecký ministr financí Nikos Christodoulakis. Zeptáme se ho, jak Řecko zvládá uprchlickou krizi a také na šance jednotlivých kandidátů před víkendovými parlamentními volbami.


Zeman odlétá do Ázerbájdžánu

Prezident Zeman míří na návštěvu Ázerbájdžánu. V následujících dnech se tam setká svým protějškem Illhamem Alijevem a zúčastní se taky podnikatelského semináře. Česko se s asijskou zemí, která bývá často kritizovaná za nedodržování lidských práv, snaží navázat strategické partnerství. Tuzemské firmy tam teď vyváží třeba stroje, sklo, auta nebo hygienické potřeby. Jaké panují poměry v této kavkazské zemi? Téma pro analytika Deutch Security Square z FSV UK Ondřeje Ditrycha.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Váňa /ČSSD/, předseda výboru pro bezpečnost, k uzavření schengenského prostoru kvůli migrační krizi

"Je to asi jediné logické řešení ve chvíli, kdy vnější hranice EU jsou děravé jako cedník. Takže pokud neuzavřeme vnější hranice, pak nezbude státům než uzavřít své hranice. Protože začlo-li Německo, i když to stále ještě vydává za korektně dočasné opatření, pak to skutečně spustí dominový efekt, a pokud někdo nebude chtít být tím, kdo bude držet černého Petra, tedy tou poslední zemí, kam se ti uprchlíci nahrnou, protože hranice bude ještě volná, tak nezbude nic jiného než ta opatření na hranicích udělat."


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Láska /SZ/, senátor, k migrační krizi

"Podle současných průzkumů v ČR uprchlíky nechce 80 % obyvatel. A já bych to viděl jako tři skupiny lidí. Lidi, kteří mají strach, ať už třeba z věcí, o kterých nemají dostatek informací, ony ty zprávy vypadají velmi strašidelně, mají strach o svoji bezpečnost, o svoji budoucnost. Já těm lidem rozumím a s těmi je třeba komunikovat. Už úplně nerozumím lidem, kteří v průzkumu řekli, že by nepomohli žádnému uprchlíkovi, ani kdyby byl křesťanského vyznání. To už není žádný strach o bezpečnost, to už je strach o své dobré bydlo a to úplně nepochopím v zemi, která žije v relativním blahobytu. A pak je úplně nejhorší skupina jednotlivců nebo malých skupinek, kteří z negativních emocí té velké části obyvatelstva těží, snaží se na nich udělat popularitu nebo politické body vyprávěním smyšlených faktů, naháněním strachu a hrůz, a pro tyto lidi nemám žádné pochopení a této zemi velmi škodí."


Stopáž59 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín