Témata: Další kolo sporů o kvóty; Chemické zbraně v rukou IS?; Zemřel Radim Palouš. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Další kolo sporů o kvóty

Ministři zahraničí visegrádské skupiny se v Praze s kolegy z Německa a Lucemburska shodli, že uprchlickou krizi je třeba řešit celoevropsky. Rozpor o nutnosti povinného rozdělování běženců ale přetrvává dál. Německý ministr zahraničí žádal solidaritu, kolegy z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska ale nepřesvědčil. Kvóty odmítají a raději chtějí spolupracovat třeba na důslednější ochraně schengenských hranic. Na kontinent každý den dál míří tisíce lidí. Na čem se státníci v Praze domluvili? Jak spor kolem kvót vyřešit? A jaké by měly být další kroky české vlády? Téma pro bývalého ministra zahraničí Jana Kavana /ČSSD/, europoslance Luďka Niedermayera /nestr. za TOP 09/ a experta na mezinárodní vztahy Petra Robejška. Situaci v Německu, kam většina uprchlíků míří, popíše zpravodaj ČT Martin Jonáš.


Chemické zbraně v rukou IS?

Americká vláda má podle britské BBC důkazy o tom, že radikálové z Islámského státu používají v Iráku a Sýrii chemické zbraně. Zpráv o útocích jedovatým yperitem v posledních týdnech přibylo. V Iráku ani v Sýrii by přitom už žádné chemické zbraně být neměly. Američtí zpravodajci proto spekulují, že si chemické zbraně Islámský stát vyrábí sám. Případy ze Sýrie teď bude vyšetřovat OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní. Komentář doplní arabista a islamolog Ústavu religionistiky Masarykovy univerzity Miloš Mendel a novinář Yaser Daniel Reizk.


Zemřel Radim Palouš

Zemřel první polistopadový rektor Univerzity Karlovy Radim Palouš. Bylo mu 90 let. Jeden z představitelů Občanského fóra a mluvčí Charty 77 se podílel také na reformě vysokého školství. Za celoživotní přínos získal Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Na Radima Palouše zavzpomíná publicistka Petruška Šustrová.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Robejšek, politolog, expert na mezinárodní vztahy, o uprchlické vlně směřující do Německa

"Dnes v německém Bundestagu hovořila ministryně práce a sociálních věcí, která řekla, že ani každý desátý z těch migrantů není schopen přijmout práci, ale ani není schopen se vzdělávat pro nějakou práci."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín