Témata: Exploze a požár litvínovské chemičky; Chyby při varování obyvatel; Pražská koaliční rozepře; Dočká se Česko rychlovlaků?; Církev a sexuální menšiny; Moderuje: David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Požár v chemičce

Výbuch a následný požár zasáhl ráno litvínovskou chemičku. Policie nechala areál i jeho okolí vyklidit a evakuovala přes tisícovku lidí. Pět lidí se při explozi zranilo. Toxické látky ale podle vyjádření společnosti do vzduchu nedostaly. Jak se na dnešní havárii dívají místní starostové? Jak funguje informovanost a jak bezpečné je bydlet pár kilometrů od chemického závodu? Na místo se spojíme s redaktorkou Renatou Myslíkovou. Hosty budou starostka Litvínova Kamila Bláhová /ANO/ a starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt /SZ/.


Spory na pražském magistrátu

Zastupitelé České pirátské strany obvinili primátorku Prahy Adrianu Krnáčovou, že lhala o pražských stavebních předpisech. Krnáčová řekla, že nový návrh připravil její sekretariát. Metadata dokumentů ale podle Pirátů ukazují, že byly vytvořené mimo magistrát. Okomentuje novinář Týdne David Jareš.


Dočká se Česko rychlovlaků?

Navýšení rozpočtu pro příští rok o dvě miliardy si u šéfa státní kasy vyjednal ministr dopravy Dan Ťok. Půjdou hlavně na výstavbu nových úseků dálnic, poslouží ale i na rozšiřování železnice. Vysokorychlostní vlakové koridory by měly prozatím přijít na desítky milionů korun. Dočká se tedy Česko konečně rychlovlaků? Téma pro editora Želpage.cz Juraje Kováče.


Církev a sexuální menšiny

V Praze pokračuje festival sexuálních menšin Prague Pride. Jednou z nejočekávanějších akcí festivalu byla včerejší přednáška o šikaně lidí v církvi. Mimo jiné proto, že kardinál Dominik Duka zakázal její konání v Akademické farnosti. Americká jeptiška Jeannine Gramick tak nakonec přednášela ve Velké aule Filozofické fakulty. Spolu s publicistou a sociologem Janem Jandourkem bude hostem v závěru pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Vladimír Buřt /SZ/, starosta, Horní Jiřetín, o tom, jak byl informován o výbuchu v chemickém závodě v Unipetrolu

"Teprve zhruba hodinu a půl po tom výbuchu jsme dostali na radnici první velmi stručnou hlasovou zprávu z IZS, která říkala, že se něco stalo, že došlo k mimořádné události, a že by neměli být ohroženi lidé mimo areál Unipetrolu. A to bylo všechno. Neměli jsme žádnou informaci, kterou bychom mohli zodpovědně předat našim občanům. (…) Nějaké opravdu trošku obsáhlejší informace přímo z Unipetrolu jsme se dočkali kolem 14. nebo 15. hodiny."


Stopáž59 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín