Témata: Imigranti zaplavují Evropu; Hnutí Úsvit před výměnou vedení; Nejdelší vlna sucha v Česku?; Moderuje: David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Imigranti zaplavují Evropu

Řecko nezvládá tisíce imigrantů na svém území a znovu žádá Evropu o pomoc. Premiér Alexis Tsipras žádá větší solidaritu od unijních států. Organizace spojených národů varuje, že jen během července dorazilo do země asi 50.000 imigrantů. V uprchlických centrech na řeckých ostrovech prý panuje totální chaos a hrozí, že se stanou „druhým Calais“, kde si nepokoje, zoufalé podmínky a snaha uprchlíků projet Lamanšským tunelem do Velké Británie vyžádaly už deset mrtvých. Sílící problémy s utečenci ale řeší i státy vnitřní Evropy, včetně Česka.
Řeší Evropa současnou situaci dobře? Má vůbec efektivní nástroje pro zvládnutí současné vlny uprchlíků? A dokáže se ubránit před výbuchy radikálních a xenofobiích názorů ve společnosti? Probereme s europoslanci Jiřím Pospíšilem /TOP09/ a Pavlem teličkou /ANO/ a také s analytikem think-tanku Evropské hodnoty Jakubem Jandou.


Hnutí Úsvit před výměnou vedení

Hnutí Úsvit formálně dokončilo rozchod se svým zakladatelem Tomiem Okamurou, změnilo stanovy a jako nová strana se chystá na sobotní první volební konferenci, na které vybere nové vedení. Favoritem na nového šéfa, který má Úsvitu vrátit důvěru voličů je válečný veterán a hrdina z Afghánistánu Miroslav Vidinský – podporuje ho i současný předseda poslaneckého klubu hnutí Marek Černoch. Porazit ale musí 3 protikandidáty – poslance Karla Fiedlera a Petra Adama a tajemníka hnuti Jana Zilvara.
Co se změní v parlamentní formaci, která má v současnosti 155 členů a co od ní můžeme čekat? Přežije do dalšího volebního období? A jak hodnotí voliči obecně zkušenosti s novými politickými projekty? Zeptáme se předsedy poslaneckého klubu hnutí Marka Černocha /Úsvit/ a politologa Lukáše Jelínka.


Nejdelší vlna sucha v Česku?

Česko prožívá možná největší vlnu sucha od počátku měření meteorologů - pořádně nepršelo už od března a ještě 14 dní se výraznější srážky nečekají. V posledních dnech tropická vedra vrcholí, dnes na většině měřicích stanic padly teplotní rekordy. Voda schází v řekách i ve studních, radnice vydávají zákazy zalévání a plýtvání s vodou. Hasiči vyjíždí i ke stovkám případů denně, jen za červenec řešili přes 2600 požárů.
Jak dlouho ještě bude Česko vysychat? Co může proti suchu udělat teď a co by mělo dělat do budoucna? Odpoví náš meteorolog Pavel Karas a bioklimatolog Miroslav Trnka z AV ČR.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil /nestr. za TOP 09/, europoslanec, k migrační vlně

OSN by mohla v té diplomatické rovině činit více při působení na státy severní Afriky, Blízkého východu. Je třeba alespoň část potencionálních emigrantů a azylantů řešit mimo Evropu. OSN by mohla pomoci v diplomatickém jednání s Libyí.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Telička /ANO/, europoslanec, k migrační vlně

Především selhává OSN. Nevidím jakoukoliv a relevantní činnost Spojených národů. A to je pro mě obrovské zklamání. (...) Musíme ten problém vrátit na africký kontinent, případně na Blízký východ, a tam už se jedná o uprchlické tábory, ochranu OSN, řízení. Ale samozřejmě OSN bude muset sáhnout i do některých svých smluvních dokumentů z 50. let minulého století, které jsou evidentně překonané.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín