Témata: Kritika výroků zástupců Úsvitu o muslimech; Lepší výsledky státního rozpočtu 2014; Výroky prezidenta Zemana o Ukrajině; Koncert pro Petra Hapku. Moderuje Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozruch v Úsvitu

Poslanec Úsvitu Milan Šarapatka se ohradil proti názorům předsedy Tomia Okamury a už se dál nechce podílet na zahraniční politice hnutí. Okamura na svém Facebookovém profilu sdílel návod na boj proti radikálním islamistům. Vyzývá mimo jiné k bojkotu muslimských prodejen nebo k tomu, aby lidé k mešitám posílali bezdomovce a chodili tam se psy a prasaty. O čem svědčí sdílení podobných výzev? Hostem bude poslanec Úsvitu Milan Šarapatka.


Lepší ekonomické výsledky

Česko loni hospodařilo nejlíp za posledních šest let. Podle čerstvých dat ministerstva financí klesl schodek státního rozpočtu na necelých 78 miliard. To je o víc než 34 miliard lepší výsledek, než vláda v rozpočtu plánovala. Skoro o dvacet miliard klesl i státní dluh. Opozice ale vládní optimismus nesdílí a tvrdí, že Babišův resort jen čaruje s čísly. Nakolik je snížení státního dluhu skutečným úspěchem? A opravdu bude budoucnost tak optimistická? Probereme s předsedou rozpočtového výboru sněmovny Václavem Votavou /ČSSD/, místopředsedou rozpočtové výboru Janem Volným /ANO/ a poslancem, místopředsedou rozpočtového výboru Jaroslavem Klaškou /KDU-ČSL/.


Zemanovy výroky

Stepan Bandera je podle ukrajinského velvyslanectví v Praze pro většinu Ukrajinců symbolem boje za svobodu a nezávislost. Ambasáda tak reagovala na nedělní vyjádření prezidenta Miloše Zemana. Podle něj připomínal nedávný kyjevský pochod banderovců nacistické pochodňové průvody. Výroky hlavy státu zaujaly i ruská a ukrajinská média. Všímají si hlavně jeho kritických slov mířených na šéfa kyjevské vlády Jaceňuka. Téma pro ruského zpravodaje Miroslava Karase a ukrajinistku Lenku Víchovou.


Koncert pro Petra Hapku

Petře Hapko, děkujeme – tak se jmenuje koncertní pocta skladateli, který zemřel koncem loňského roku. Představení složené z Hapkových písní proběhne zítra v pražském Studiu dva. Akci vymyslel jeho nejbližší spolupracovník textař Michal Horáček, který bude hostem v závěru pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Šarapatka /nestr. za Úsvit/, poslanec a člen zahraničního výboru sněmovny, ke kontroverzním výrokům o islámu, které Tomio Okamura publikoval na Facebooku

On ty věci zlehčuje, říkal, že to nejsou jeho myšlenky, což je pravda, autorem je pan Kobza, nicméně on se k tomu bez dalších připomínek přihlásil a v tuto chvíli vzhledem k tomu, že to je předseda parlamentní strany, je to jeho vyjádření.

Zdeněk Šarapatka z tohoto důvodu nevyloučil ani odchod z poslaneckého klubu hnutí Úsvit: Nepředbíhejme. (…) Prostě nejsem rozhodnut.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín