Témata: Dopad ruské krize na české firmy, Propad ruského rublu; Ruská krize v médiích; USA mění vztahy s Kubou; Miliardová zakázka pro Agrofert; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Rubl v krizi a pomoc českým firmám

Rusko se potýká s jednou z nejhorších krizí ve své historii. Rubl od ledna ztratil víc jak polovinu své hodnoty. Ohrožuje nestabilní ruská ekonomika české podnikatele? Koho se tato krize dotkne v Česku nejvíc a pomůže jim vláda? Pozvání do studia přijali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a místopředsedové Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip a Petr Gazdík.


Může Rusko zbankrotovat?

Moskva se usilovně snaží stabilizovat svou měnu – jak vláda tak centrální banka výrazně zasáhly do volného pádu rublu. Ve velkém prodávají devizy a jsou připraveny nalít další peníze do ruských bank. Hrozí zemi reálný bankrot? Nebo je možné pád do finančních hlubin ještě zastavit? Zeptáme se ekonoma Vladimíra Pikory.


USA mění vztahy s Kubou

Po letech izolace Spojené státy mění oficiální politiku a připravují se na navázání normálních vztahů. Pokud by opravdu obě země obnovily plnohodnotné diplomatické styky, šlo by o historickou událost. Jak moc je takový vývoj pravděpodobný? A proč k americkému obratu dochází právě teď? Detaily připojí zpravodaj ČT ve Washingtonu Martin Řezníček.


Miliardová zakázka pro Agrofert

Ministr financí Andrej Babiše opět čelí kritice. Miliardový tendr, který vypsala státní společnost Lesy České republiky, totiž vyhrála firma Uniles. Firma, která patří do skupiny Agrofert, tedy skupiny šéfa státní kasy. Jde o střet zájmů? A jak moc je Andrej Babiš ještě zapojen do samotného chodu Agrofertu? Otázky pro ekonoma a bývalého předsedu dozorčí rady Lesů ČR Miroslava Zámečníka.


Řekli v Událostech, komentářích

Vladimir Pikora, ekonom, k dopadům ruských sankcí a oslabení rublu na českou ekonomiku

Jestli nastane něco špatného v Rusku, musíme počítat s tím, že se to brzo dostane do Polska a Německa. My nejsme tak na Rusko navázáni, ale k nám se to dostane přes jiné ekonomiky. Pokud Rusko padne na kolena, bude to problém i pro nás. Záleží na tom, jak hodně padne na kolena – jak hodně poklesne cena ropy – a potom je klidně možné, že za určitých okolností bychom se mohli dostat klidně i do recese.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín