Téma: Výroky prezidenta a rozpory v zahraniční politice Hradu a vlády; Čtvrtstoletí svobody; Rok od Majdanu na Ukrajině; Euroskeptická UKIP v Británii posiluje. Moderuje Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozruch kolem prezidenta

Prezident Miloš Zeman by měl podle premiéra Sobotky konzultovat některé své výroky, aby Česká republika vystupovala navenek jednotně. Kritika se zřejmě týká prezidentových slov o Rusku a konfliktu na Ukrajině. Hrad oponuje: slova hlavy státu ohledně zahraniční politiky jsou prý v souladu s těmi vládními. Zintenzivnit komunikaci chce i přesto taky ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. A právě dnes vyšla zároveň zpráva o výrazném poklesu důvěry v prezidenta – podle průzkumu CVVM spadla z říjnových osmapadesáti procent na současných sedmatřicet. Je potřeba sladit českou zahraniční politiku? Bylo jasné, že důvěra v prezidenta musí tak dramaticky klesnout? A ovlivní ho to nějak? Hostem bude poslanec Jaroslav Foldyna /ČSSD/, místopředseda ODS Martin Kupka a poslanec, předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Spojíme se také s Janem Červenkou ze Sociologického ústavu AV ČR.


Čtvrtstoletí svobody

Přesně před pětadvaceti lety proběhla první manifestace Občanského fóra z balkónu Melantrichu. Poprvé taky před demonstranty, kterých se na Václavském náměstí sešlo zhruba 200 000, promluvil Václav Havel. Na listopadové události bude vzpomínat hudebník a bývalý disident Jaroslav Hutka.


Rok od Majdanu

Uplynul rok od začátku ukrajinských demonstrací, které vedly k pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Dnešek vyhlásil jeho nástupce Petro Porošenko Dnem důstojnosti a svobody. Pětice ukrajinských politických stran se zároveň dohodla na vytvoření vládní koalice. Co uplynulý rok znamenal pro Ukrajinu? Probereme s politickým geografem Martinem Rieglem.


Druhé křeslo v parlamentu pro UKIP

Britští nacionalisti slaví další úspěch. Protievropská Strana nezávislosti Spojeného království jasně vyhrála další doplňovací volby v Anglii a získala druhého poslance v parlamentu. A to díky přeběhlíkovi od vládních konzervativců. Co to znamená pro stranu premiéra Camerona? Do Londýna se spojíme se spolupracovníkem ČT Ivanem Kytkou.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Foldyna /ČSSD/, poslanec, k prezidentově jednání

"Já bych ocenil slova premiéra, který se snaží dělat politiku vyváženou. (…) Bohuslav Sobotka definuje naše postoje v souladu se zájmy EU, v souladu s tím, že jsme partnery NATO, ale současně zohledňuje národní zájmy České republiky. To znamená, nepapouškuje zbřeze některé věci. (...) Stojíme si za tím, že jsme partnery EU, partnery NATO, ale do jisté míry prosazujeme své české národní zájmy, což vyváženě Bohuslav Sobotka dělá. (...) Děkuji tomu, že máme premiéra, který do jisté míry svými postoji vyvažuje to, co říká Luboš Zaorálek."


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Kupka /ODS/, místopředseda strany, k prezidentovu jednání

"Komentujeme výroky a kroky prezidenta, které dávají najevo příklon třeba k Rusku, třeba právě k Číně, k téhle části politiky, to je pro mě strašidelná zpráva a domnívám se a cítím koneckoncům k těm postojům premiéra snahu tomu učinit jasnou zarážku, jasnou mez a navrátit kontinuitu české zahraniční politiky."


Řekli v Událostech, komentářích

Tomio Okamura /Úsvit/, poslanec, předseda hnutí, k Zemanovým výrokům

"Víte, zamysleli jste se, že jsme možná svědkem celkem vysoké hry? Že příští rok hrozí předčasné volby, které se tady snaží někdo vyvolat, tlačí na ně interně hnutí ANO. A že prezident Zeman, u kterého pan Andrej Babiš je prakticky každý týden a už nyní říkal, po těch mnoha návštěvách, že by si ho dokázal představit jako premiéra. Že vlastně prezident Zeman si chce přeprověřit, aby otevřeli názorové karty prakticky všichni jeho političtí oponenti a vlivní hráči v české politice, aby sami sebe pojmenovali, aby sami sebe ocejchovali, jaký mají názor na prezidenta a celkově na různé tyto názory..."


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Foldyna /ČSSD/, poslanec, k Okamurově výroku o hrozbě předčasných voleb

"Já si myslím, že se rádi necháme okouzlovat nějakými záhadami. Já to považuju za běžnou politickou záležitost v této chvíli. Bipolární konflikt tady existuje. (…)"


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín