Témata: ČSSD v Duchcově funguje dál; Spor o platy zákonodárců; Česko-izraelsko-palestinské vztahy; Čtvrtstoletí svobody – Rezignace vedení KSČ. Moderuje Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

ČSSD v Duchcově funguje dál

Ústecké vedení ČSSD nezrušilo kvůli spolupráci s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti duchcovskou buňku sociální demokracie. Nevyloučilo ani žádného z členů, kteří se podíleli na utvoření sporné koalice. Premiér Bohuslav Sobotka přitom volal po zrušení buňky. Proč k němu nakonec sociální demokraté nepřistoupili? A o čem svědčí spolupráce s extremistickou stranou? Hosty budou starosta Duchcova Zbyněk Šimbera /ČSSD/, místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková a politolog Lukáš Jelínek.


Spor o platy ústavních činitelů

Politici se dál přou o výši svých mezd. Ve čtvrtek sice sněmovní rozpočtový výbor jednomyslně schválil nárůst platů o 14 procent, proti se ale hned následující den postavilo předsednictvo ČSSD. Novela zákona přitom musí projít do konce roku, jinak mzdy zákonodárců skokově vzrostou o čtvrtinu. Diskutovat budou místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola a poslanec, předseda zahraničního výboru Sněmovny Karel Schwarzenberg /TOP 09/.


Sobotka v Izraeli

Bohuslav Sobotka je spolu se sedmi ministry v Izraeli. Čeká je už druhé společné zasedání vlád obou zemí. Premiéra přijme také izraelský prezident, který se dnes omluvil z lednového setkání k 70. výročí osvobození Osvětimi. Proč míří do Izraele polovina české vlády? Co konkrétně mají politici na programu? A jak jsou na tom česko-izraelské vztahy? Probereme s předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřím Miholou a poslancem, předsedou zahraničního výboru sněmovny Karlem Schwarzenbergem /TOP 09/.


Čtvrtstoletí svobody

Přesně před pětadvaceti lety skončil Miloš Jakeš ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ. Rezignaci oznámil týden po zásahu na Národní třídě. Po vypískání Miroslava Štěpána v ČKD komunisté zároveň pochopili, že ztratili podporu pracujícího lidu – tedy těch, na které se celá desetiletí odvolávali. Téma pro Martina Tichého z Ústavu pro studium totalitních režimů.


Řekli v Událostech, komentářích

Radek Scherfer /ČSSD/, předseda krajského výkonného výboru strany v Ústí n. L., k tomu, že výbor nezrušil stranickou buňku v Duchcově kvůli koalici s DSSS

"My jsme neměli v ruce jediný pádný argument, na základě kterého bychom dnes vyslyšeli to přímé rozhodnutí vedení strany."


Řekli v Událostech, komentářích

Zbyněk Šimbera /ČSSD/, starosta Duchcova, ke koalici s DSSS

"Nedopustil jsem se žádné politické chyby, alespoň zatím v tomhle domnění žiju. (…) Kdyby tato strana byla rasistická, tak nevěřím, že v demokratické společnosti se tato strana může zúčastňovat voleb."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín