Témata: Dopady sankcí; Smíření Ruska a Ukrajiny?; Polský protest proti okupaci Československa; Čekání na léčbu protonem; Dvořákova Praha. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Dopady sankcí

Zástupci Evropské unie odložili rozhodnutí o zpřísnění protiruských sankcí. Podle agentury Reuters vyčkají, jaký bude další vývoj. Některé vlády chtějí ještě debatovat o tom, jak postihy zastavit, pokud příměří na Ukrajině vydrží. Podle Česka by bylo lepší sankce zatím nezavádět nebo mít mechanismus na jejich rychlé zrušení. Jak dosavadní sankce dopadly na Českou republiku? A shodnou se politici na dalších? Hostem bude ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek /ČSSD/, místopředseda KSČM Jiří Dolejš a europoslanec Luděk Niedermayer /nestr. za TOP 09/.


Smíření Ruska a Ukrajiny?

Na východě Ukrajiny panuje křehké příměří. Během dne ale došlo k několika incidentům, ze kterých se navzájem obviňují obě strany konfliktu. Ukrajina taky od povstalců převzala přes 1200 válečných zajatců. Jejich výměna má skončit ve středu. Utichnou zbraně na východě Ukrajiny? A jak moc je Ukrajina historicky navázaná na Rusko? Probereme s historikem z Ústavu českých dějin FF UK Janem Rychlíkem.


Polský protest proti okupaci Československa

Přesně před 46 lety se upálil polák Ryszard Siwiec na protest proti invazi armád Varšavské smlouvy do Československa. Bylo to 8. září 1968 během celostátních dožínek na varšavském Stadiónu Desetiletí. Téma pro historika z Ústavu českých dějin FF UK Jana Rychlíka.


Čekání na léčbu protonem

Pětiletý Brit Ashya King, který se v Česku bude léčit s mozkovým nádorem, dorazil do Prahy. Přijali ho v nemocnici v Motole. Odtud bude denně jezdit na ozařování do Protonového centra. Jak konkrétně bude jeho léčba probíhat? A proč se zatím častěji využívá klasická fotonová radioterapie? Diskutovat budou přednosta kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu Brno Pavel Šlampa a vedoucí oddělení klinické fyziky Protonového centra Vladimír Vondráček.


Dvořákova Praha

Bez not a zpaměti. Nejmladší koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček zahraje večer jednu z nejslavnějších Dvořákových skladeb. Bude to součást zahajovacího koncertu Dvořákovy Prahy v Rudolfinu. Víc řekne muzikolog David Beveridge.


Řekli v Událostech, komentářích

Luděk Niedermayer /nestr. za TOP 09/, europoslanec, o zpřísnění protiruských sankcí

"Podíl vývozu Evropské unie do Ruska činí 7 % na evropském vývozu, tedy pod 1 % HDP. Rusko vyváží více než 50 % svého vývozu do Evropské unie, tedy ty škody jsou naprosto nesrovnatelné. Dokud nedojde k zásadní změně chování kremelského režimu, tak ty sankce jsou naprosto oprávněné. To, jak jsme váhali s těmi sankcemi, nepochybně zvýšilo apetit Ruska po snaze uchvátit východ Ukrajiny."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín