Témata: Vyšetřovací zpráva k pádu letu MH17 na Ukrajině; Státní rozpočet 2015; Plýtvání potravinami; 60 let CERNu; Fotbal v Evropě. Moderuje Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Vyšetřování pádu letu MH17

Červencový pád malajsijského boeingu na Ukrajině nezavinila technická závada ani lidská chyba. Nizozemští vyšetřovatelé nepřímo potvrdili, že ho někdo sestřelil. V nové zprávě uvádějí, že trup stroje zasáhlo množství neurčených předmětů. Letoun se pak ve vysoké rychlosti a zhruba desetikilometrové výšce rozpadl. Co přesně vyšetřovací zpráva znamená? Dala pozůstalým alespoň nějakou odpověď, i když neukazuje na konkrétního viníka? A jaké jsou na nová zjištění reakce? Do Nizozemí se spojíme se zpravodajem Bohumilem Vostalem. Do studia přijde bývalý kancléř prezidenta Klause Petr Hájek a překladatel, aktivista Otakar Van Gemund.


Rozpočet 2015

Nejdůležitější zákon – rozpočet na příští rok – míří na jednání vlády. Ministři ale ještě musí dořešit dvě otázky: pětiprocentní růst platů bezpečnostních sborů a výši peněz na vědu a výzkum. Jaký bude rozpočet 2015? Diskutovat budou ministr zemědělství Marian Jurečka a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.


Potravinové plýtvání

Každý člověk v Evropské unii vyhodí ročně 180 kilogramů potravin. Omezit podobné plýtvání teď chce ministr zemědělství Marian Jurečka. Změny se týkají hlavně potravinových bank. Současná legislativa totiž efektivní využívání například prošlých potravin – třeba pro sociálně potřebné – znemožňuje. Co konkrétně ministr plánuje? Téma pro šéfa resortu zemědělství Mariana Jurečku /KDU-ČSL/.


60 let CERN

Největší mezinárodní výzkumné centrum částicové fyziky CERN si připomíná 60 let od svého založení. Na jeho význam a vklad českých vědců se budeme ptát předsedy Výboru pro spolupráci ČR s CERN Ruperta Leitnera.


Kvalifikace na ME ve fotbalu

Čeští fotbalisté vstupují do kvalifikace o postup na Euro v roce 2016. V Praze na Letné hostí Nizozemsko. Utkání bude zároveň soutěžní premiérou nového trenéra Pavla Vrby. Jaké jsou šance českého týmu na ME? A jak můžou sankce proti Rusku zasáhnout do fotbalu? Budeme se ptát historika sportu Františka Koláře.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín