Témata: Dopady ruských sankcí na Česko; Dohoda o čerpání z fondů EU; Genocida jezídů v Iráku; Razie na pražském magistrátu. Moderuje Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Dopady sankcí

Čeští exportéři sčítají škody, které jim způsobí sankce mezi Ruskem a Západem. Moskva nemá zájem o maso, ryby, ovoce a další produkty ze zemí, které na ni kvůli Ukrajině uvalily vlastní postihy. O to víc míří na tamní pulty zboží z Asie. Jak konkrétně dopadnou sankce na české zemědělce a potravináře? A je celé to soupeření vlastně nutné? Hostem bude předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík a předseda Asociace samostatných odborů, šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek.


Dohoda o čerpání z fondů EU

Česko dokončilo tříleté jednání o způsobu čerpání peněz z Evropské unie. Co konkrétně se změní? Získáme pro následující programové období lepší podmínky? Zeptáme se 1. náměstka ministryně pro místní rozvoj Daniela Brauna.


Genocida jezídů

Islamisté z hnutí Islámský stát údajně zabili během své ofenzivy na severu Iráku nejméně 500 příslušníků náboženské skupiny jezídů. Podle iráckého ministra pro lidská práva je pohřbili do masového hrobu, některé dokonce zaživa, mezi nimi i ženy a děti. Jezídové dál zůstávají uvězněni v horách v okolí Sindžáru. Téma pro orientalistu Jana Čuříka.


Razie na pražském magistrátu

Detektivové znovu zasahovali na pražském magistrátu. Zajímali se hlavně o smlouvy, které se týkají lobbisty Romana Janouška. Toho podezírají, že v minulých letech ovlivňoval výběrová řízení a spřáteleným firmám pomáhal k městským zakázkám. Probereme s redaktorem ČT Jiřím Hynkem.


Řekli v Událostech, komentářích

Josef Stehlík, předseda, Asociace soukromého zemědělství ČR, o dalších možnostech českých zemědělců po sankcích uvalených mimo jiné na vývoz potravin z ČR

"V současné době se podle mých informací například hledá uplatnění pro české mlékařské výrobky na americkém trhu. A těch destinací může být samozřejmě víc."


Řekli v Událostech, komentářích

Bohumír Dufek, předseda, Asociace samostatných odborů, o dopadech sankcí Ruska uvalených na vývoz potravin mimo jiné z ČR

"Nejde jen o to, že Česká republika přijde o třista milionů korun při vývozech, ale bude hlavně pod tvrdým tlakem, který tady budou vyvíjet ostatní dodavatelé na český trh."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Čuřík, arabista, o možném budoucím vývoji na Arabském poloostrově souvisejícím s postupem hnutí Islámského státu v Iráku

"Já se pořád nemůžu zbavit dojmu, že to co sleduje Islámský stát koutkem oka, a kde chce znovu užít tu svou trojstupňovou taktiku a udělá to, je Saudská Arábie. (…) Vzhledem k tomu, že se tam nachází drtivá většina zásob fosilních paliv, by to pro ně znamenalo velmi barvitou budoucnost."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín