Témata: Dohoda na služebním zákonu; Ruský zákaz dovozu potravin; Přípravy na blackout v Praze; Izraelsko-palestinský konflikt; Výprava na K2. Moderuje David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Dohoda o služebním zákoně

Vládní koalice ustoupila opozici a z návrhu novely služebního zákona vypustila Generální ředitelství. Většinu jeho kompetencí převezme ministerstvo vnitra, náměstka pro státní službu jmenuje vláda na šest let. Od kompromisu se ale distancuje šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier. Dostatečné odpolitizování státní správy prý nezaručuje. Je shoda na podobě služebního zákona začátkem nové éry politického vyjednávání? A jaké důsledky může mít pro samotnou vládu? Hostem bude předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.


Ruské sankce

Rusko odpovídá na sankce Západu. Kreml ohlásil zákaz dovozu většiny potravinářských výrobků – masa, mléka, ovoce i zeleniny. Jaké konkrétní dopady to bude mít pro Česko, Evropskou unii i Spojené státy? Probereme s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou /KDU-ČSL/.


Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinský Hamás rezolutně odmítá izraelský požadavek na odzbrojení radikálů. Zprostředkovatel rozhovorů – Egypt – se proto obává, že se jednání o příměří zablokují. Izrael už navrhl, aby se klid zbraní prodloužil o dva dny. Podle původní dohody by měl skončit dnes. V čem se aktuální konflikt liší od těch předešlých? A jaké jsou šance na smír obou stran? Nabídneme rozhovor s izraelským politikem Jicchakem Herzogem.


Pražský blackout

Ministerstvo vnitra připraví rozsáhlé legislativní změny, díky kterým bude v případě blackoutu v Praze rychleji nasazena policie a armáda. Metropole letos v únoru uspořádala velké cvičení. Během něj vyšlo najevo několik nedostatků, které by v případě dlouhotrvajícího výpadu elektřiny nastaly. Jak by fungoval život v Praze v případě takzvaného blackoutu. A co konkrétně by se tedy mělo změnit? Téma pro pražského primátora Tomáše Hudečka /TOP 09/ a zvláštního velvyslance ČR pro energetickou bezpečnost Václava Bartušku.


Horolezec na K2

Radek Jaroš vystoupal jako první Čech na všech 14 osmitisícovek světa bez pomoci kyslíkového přístroje. Na vrchol K2 se dostal až na pátý pokus. Teď se vrátil zpátky do Česka a bude hostem Událostí, komentářů. Spolu s ním přijde režisér dokumentu o expedici David Čálek.


Řekli v Událostech, komentářích

Jana Černochová /ODS/, 1.místopředsedkyně poslaneckého klubu strany, o vzácné shodě koalice a opozice na služebním zákonu

Jsou normy, na kterých by měla být většinová shoda, nejenom ta shoda 101 hlasu, a jsem ráda, že na služebním zákoně se tato shoda našla. (…) To nic nemění na tom, že si každý z těch poslaneckých klubů bude prosazovat v některých věcech to, co si myslí on, ten klub, případně jeho voliči.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Faltýnek /ANO/, předseda poslaneckého klubu strany, o vzácné shodě koalice a opozice na služebním zákonu

Zvítězil zdravý selský rozum i na straně opozice a zejména to, že Česká republika je poslední země z Evropské unie, která nemá služební zákon. A my, protože jsme před volbami slíbili, že ho uvedeme v život, tak jsme prostě jenom splnili to, co jsme slíbili, ale samozřejmě jsme udělali ústupek. To je pravda.


Řekli v Událostech, komentářích

Marián Jurečka /KDU-ČSL/, ministr zemědělství, o dopadech ruských sankcí na české zemědělce

Máme zanalyzováno zhruba dnes večer, že se může jednat zhruba o 200–300 milionů korun, které za Českou republiku nebude možno vyexportovat, protože Ruská federace, co se týče objemu, tak ten trh není až tak veliký. Je to 2,4 miliardy korun a z toho zhruba 300 milionů mohou být ty výrobky, které jsou na tom blacklistu.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín