Témata: Zaspalo Česko s eurokomisařem?; Péče o vysloužilé vojáky; Izraelsko-palestinský konflikt; Navigační systém Galileo; Ocenění pro Švankmajera. Moderuje Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Spor o eurokomisaře

Česká vláda dál váhá s výběrem eurokomisaře – a čelí kritice od vlastních europoslanců. Už příští týden by totiž měly unijní špičky rozhodovat o klíčových postech. Panuje proto obava, že by Česko kvůli zdržení mohlo nakonec dostat méně významný post. Média navíc spekulují o dalších jménech – Štefanovi Fülem nebo Věře Jourové. Kdo se tedy stane českým eurokomisařem? Proč se koalice není schopna shodnout na jednom kandidátovi? A jaké důsledky může české váhání mít? Do Bruselu se spojíme se zpravodajem Bohumilem Vostalem. Hostem bude předseda poslaneckého klubu ANO, místopředseda strany Jaroslav Faltýnek a 1. místopředsedkyně Senátu, místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.


Uctění padlých vojáků

Česko vzdalo hold vojákům, kteří zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Jejich ostatky dopravil domů armádní speciál. Voják, který jako jediný z pětičlenné hlídky přežil, prodělal už čtvrtou operaci. Do Česka ho převezou, až se zlepší jeho zdravotní stav. Jak je v Česku postaráno o válečné veterány? Zeptáme se místopředsedy Sdružení válečných veteránů Ladislava Sornase.


Konflikt na Blízkém východě

Izrael dál bombarduje pásmo Gazy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví už zemřelo přes 80 lidí – včetně civilistů. Izrael spustil operaci poté, co hnutí Hamás začalo ostřelovat jeho města. Kvůli bojům se sejde Rada bezpečnosti OSN. Co může ukončit současné násilí na Blízkém východě? Probereme s izraelským velvyslancem v ČR Garym Korenem a palestinským Chargé d'affaires v Praze Jadallahem Sabatinem. Do studia přijde také blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szántó.


Systém Galileo

Druhá zastávka na bilančních cestách po ministerstvech – tentokrát na resortu dopravy. Premiér Bohuslav Sobotka si mimo jiné prohlédnul sídlo evropské kosmické agentury pro program Galileo. Satelitní systém vzniká ve spolupráci s Evropskou unií a měl by nahradit závislost na americké GPS. Za jak dlouho začne nabízet první služby? A kdy bude mít kompletní pokrytí? Probereme s náměstkem ministra dopravy, bývalým zmocněncem pro Galileo Karlem Dobešem.


Oceněný Švankmajer

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech míří do finále. Ocenění dnes převzaly dvě osobnosti českého filmu – Zdeněk Svěrák dostal Cenu prezidenta festivalu za celoživotní přínos a Jan Švankmajer Cenu mezinárodní federace filmových archivů. A právě s Janem Švankmajerem nabídneme rozhovor v závěru pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Faltýnek /ANO/, předseda poslaneckého klubu, místopředseda hnutí, o navržení ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové na post české eurokomisařky

Předseda našeho hnutí pan Babiš oficiálně sdělil tuto nominaci panu premiérovi Sobotkovi. Je to nominace za hnutí ANO, my jsme zatím k dohodě nedošli. Byl stanoven interní termín po jednání poslední koaliční rady, a to 11. srpna. Z našeho pohledu je to velmi pozdní termín. Ty komentáře našich europoslanců i ostatních představitelů Evropské unie jsou bohužel pravdivé. Ostatní státy intenzivně vyjednávají a my bohužel ztrácíme čas. Proto jsme přišli s jiným kandidátem, se ženou, s kvalitní ženou.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín