Témata: Jak zachránit dotace?; Změny ve slovenské vládě; Chyby v archivech bezpečnostních složek; Česko-americké vztahy; Janáčkovo výročí. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak zachránit dotace?

Vláda se snaží na poslední chvíli zachránit nevyužité peníze z evropských fondů. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo pro rychlé čerpání další dvě miliardy. Utratit je chce za opravu památek, nákup sanitek nebo za IT projekty, které jsou přitom podle kritiků těmi nejproblémovějšími. Podaří se peníze využít efektivně a podle pravidel? A proč Česko dotace čerpá na poslední chvíli? Hostem bude ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová /ANO/ a senátor, bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek /KDU-ČSL/.


Změny ve slovenské vládě

Slovensko má dva nové ministry – Pavol Pavlis povede hospodářství, Peter Pellegrini školství. Jmenoval je prezident Andrej Kiska poté, co ve středu podali demisi dosavadní ministři Tomáš Malatinský a Dušan Čaplovič. A premiér Robert Fico musí navíc řešit první vážný spor s hlavou státu – kvůli jmenování ústavních soudců.Okomentuje šéfredaktor časopisu Týždeň Štefan Hríb.


Chyby v Archivu bezpečnostních složek

Digitalizované materiály Archivu bezpečnostních složek jsou plné chyb – zjistila namátková kontrola. Jaké konkrétní nedostatky odhalila a jak se budou řešit? Zeptáme se šéfa ÚSTR Zdeňka Hadry.


Česko-americké vztahy

Česká mise amerického velvyslance v Praze Normana Eisena končí. Ambasador potvrdil, že se v srpnu vrátí do USA. Kdo ho nahradí? Jak Američani vnímají zastavení tendru na dostavbu Temelína? A v jakém stavu jsou česko-americké vztahy? Do Washingtonu se spojíme se zpravodajem Martinem Řezníčkem.


Janáčkovo výročí

Před 160 lety se narodil jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů Leoš Janáček. Zatímco jeho rodná obec na něj láká turisty, v Brně, kde strávil většinu života, jeho propagace spíš vázne. Proč? Probereme s komentátorem Petrem Fischerem.


Řekli v Událostech, komentářích

Věra Jourová /TOP 09/, ministryně pro místní rozvoj, k odpovědnosti za chyby v dotačních programech

Já jsem teď ve stádiu pro to nové období, kdy stavíme systém, a můžu vám říct, že dupnutí na to nestačí. My vyřazujeme z toho už nastaveného systému všechny složitosti. (...) Nechci ale naznačit, že vyčerpáme všechny peníze za období 2007 až 2013, to se prostě opravdu už stihnout nedá.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Čunek /KUD-ČSL/, senátor, k odpovědnosti za chyby v dotačních programech

Já si myslím, že jsme si měli dupnout a zkusit to prosadit. Měli jsme raději nechat padnout vládu a zkusit jít do těch jednodušších poloh. Ale myslím si, že těch statečných tam moc nebylo.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín