Témata: Hlasování ve sněmovně; Přísnější pravidla pro kácení stromů; Přesuny bankovních klientů; Jak dál s Opencard?; Letní Shakespearovské slavnosti. Moderuje Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Velké přesuny miliard

Tři až čtyři koruny. Tolik si zřejmě ještě letos připlatí kuřáci za krabičku cigaret. Sněmovnou prošel v prvním čtení vládní návrh na zvýšení příslušné spotřební daně. Rozhodovat budou poslanci na právě začínající schůzi také o dalších klíčových prioritách koalice. Třeba o zvýšení důchodů nebo o znovuzavedení výhodné zelené nafty pro zemědělce. Téma pro předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka a předsedu poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanujuru.


Přísnější pravidla pro kácení stromů

Ministr životního prostředí chystá nová pravidla pro kácení stromů na vlastní zahradě. Bez omezení ho povoluje pouze v případě ovocných dřevin – u ostatních velkých stromů budou majitelé potřebovat úřední povolení. V současnosti platí liberálnější pravidla Brabcova předchůdce – exministra životního prostředí Tomáše Chalupy. Je třeba regulovat kácení stromů na vlastní zahradě? Diskutovat budou náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana /ČSSD/ a předseda Svazu měst a obcí, primátor Kladna Dan Jiránek /ODS/.


Změny v bankovních cenících

Některé velké banky navýší ceny u základních služeb. Třeba poplatek za odchozí platbu stoupne u České spořitelny ze dvou na pět korun. Menší a noví konkurenti se radují a čekají nárůst počtu klientů. Jak chápat překvapivý krok velkých bank, které jdou proti dosavadním trendům? Opravdu tím můžou přijít o část klientů? A jak zareagují ostatní banky? Probereme s provozovatelem serveru Bankovní poplatky.com Patrikem Nacherem a šéfredaktorem Měšec.cz Daliborem Chvátalem.


Jak dál s Opencard?

Praha splatí dluh za licence k Opencard vlastníkovi autorských práv, firmě eMoneyServices. Zároveň dokoupí licenci na dalších 56 tisíc karet. Celkem zaplatí 27 milionů korun. Rozhodli o tom radní. Nad budoucností celého projektu ale dál visí otazníky. Co bude dál s kartou Pražana? A opravdu definitivně padla varianta návratu k papírovým kuponům? Zeptáme se pražského primátora Tomáše Hudečka /TOP 09/.


Letní shakespearovské slavnosti

V programu letošních Letních shakespearovských slavností se vůbec poprvé objeví komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela. Zahraje si v ní mimo jiné Petr Čtvrtníček. V závěru pořadu se s ním spojíme přímo na generální zkoušku.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Faltýnek /ANO/, předseda poslaneckého klubu hnutí, k plánovanému zvýšení penzí od příštího roku

„Budeme o tom diskutovat, z naší strany je tady návrh na v průměru dvě stě pět korun, což představuje těch sedm miliard (…), čili to bude věcí nějaké diskuze ve sněmovně.“


Řekli v Událostech, komentářích

Zbyněk Stanjura /ODS/, předseda poslaneckého klubu strany, k plánovanému zvýšení penzí od příštího roku

„Chceme přijít pravděpodobně s návrhem, že přidáme zase všem důchodcům stejně, o stejnou částku, a ne procentuální. (…) Přemýšlíme, že by to mohla být částka kolem dvě stě padesáti korun měsíčně pro každého z důchodců.“


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín