Témata: Občanský soudní řád; Obměna Ústavního soudu; Spor o poplatky; Big Brother; Česko čte dětem. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Občanský soudní řád

Rychleji se dostat ke svým penězům nebo vyřídit dědictví. I to má umožnit nový občanský soudní řád, na kterém už pracuje odborná komise. Jednotný předpis by měl být srozumitelným manuálem, který lidi provede soudním řízením v občanskoprávních sporech. Opravdu norma zjednoduší vymahatelnost práva? Zeptáme se předsedy rekodifikační komise, místopředsedy Nejvyššího soudu Romana Fialy.


Obměna Ústavního soudu

Tomáš Lichovník a Vojtěch Šimíček se stanou novými ústavními soudci. Jejich nominaci schválil Senát. Třetího z prezidentových kandidátů – Jiřího Nykodýma – ale v tajném hlasování odmítl. Jaké zákulisní bitvy svedl Ústavní soud o církevní restituce nebo zdravotnické poplatky? Byl, nebo nebyl při tom aktivistický? Hostem bude bývalý ústavní soudce Stanislav Balík.


Spor o poplatky

Senátem prošel vládní návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce – a míří k podpisu prezidentovi. Opatření má ještě letos přinést do zdravotnictví víc než dvě miliardy korun. Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené poplatky za pobyt v nemocnici. Bylo dobré je rušit? A pomůže navýšení plateb stabilizovat zdravotnictví? Téma pro místopředsedu ústavně-právního výboru Senátu Vladimíra Plačka /ČSSD/ a bývalého mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta.


Big Brother

Edward Snowden označuje sám sebe i po roce, kdy zveřejnil rozsáhlé sledování a odposlouchávání ze strany tajných služeb, za vlastence. V rozhovoru pro americkou televizi NBC z Moskvy řekl, že ničeho nelituje, že by se do USA rád vrátil, ale nevěří nestrannosti tamního soudního systému. Jak moc vlády sledují své občany? Téma pro Andora Šándora, bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby ČR.


Česko čte dětem

Děti, kterým rodiče čtou, mají větší slovní zásobu i rozhled – tvrdí organizátoři kampaně Celé Česko čte dětem. V Olomouci startuje týdenní maratón akcí, který předčítání propaguje. Víc řekne textař a spisovatel Michal Horáček, který se na projektu podílí.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu ČR, o takzvaném právu chudých v plánované novele občanského soudního řádu

"Doposud v každém jednotlivém řízení jste znovu a znovu prokazoval, že na tom nejste finančně dobře. Zatímco teď by to bylo na určité období, třeba jednoho roku, provždy rozhodnuto a rozhodnutí soudu by bylo průkazem, na základě kterého by se v řízení neplatily soudní poplatky a bylo by právo na advokáta zadarmo."


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu ČR, o zjednodušení procesů v plánované novele občanského soudního řádu

"Máme minimálně čtyři civilní procesy – sporné věci, nesporné věci, ale taky insolventní a exekuční. Všechny by měly být shrnuty do jednoho zákona. Není důvod, aby byly rozděleny do více zákonů, protože čím víc zákonů, tím víc nedorozumění a zmatků."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín