Témata: Evropské volby; Výročí Maxe Broda. Moderuje David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Evropské volby

Malý zájem voličů, úspěch ANO a TOP 09 a první mandát pro Svobodné. To jsou hlavní výsledky českých voleb do evropského parlament. Pětiprocentní hranici překročilo celkem sedm stran, které si rozdělí 21 křesel. V rámci celé Evropy posílili nacionalisté a euroskeptici – vyhráli ve Francii i Velké Británii. Největšími frakcemi v evropském parlamentu zůstávají lidovci a sociální demokraté, kteří dohromady obsadí přes 400 křesel. Jaké jsou reakce na výsledky voleb? Co čekat od nového evropského parlamentu? A kde hledat příčinu posílení radikálních stran? Hosty budou europoslanec Jiří Pospíšil /nestr. za TOP 09/, europoslanec Luděk Niedermayer /TOP 09/, europoslankyně Michaela Šojdrová /KDU-ČSL/, neúspěšný kandidát do EP, odcházející předseda Strany zelených Ondřej Liška /SZ/ a neúspěšný kandidát do EP, předseda Pirátů Ivan Bartoš. Komentář připojí bývalý prezident Václav Klaus a politolog Petr Just.


Výročí Maxe Broda

Zítra uplyne 130 let od narození spisovatele Maxe Broda. V předvečer výročí ho připomínají divadelní i přednášková představení a pásma poezie. O Maxi Brodovi, jeho pražském působení i přátelství s Franzem Kafkou budeme mluvit s ředitelkou Centra Franze Kafky Markétou Mališovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Klaus, k výsledkům voleb do Evropského parlamentu

Každý očekával, že ta eurokritičnost posílí v těch zbídačených, eurem zbídačených zemích, jako je například Řecko, to každý očekával, ale přeci k tektonickým posunům … došlo na celém úspěšném severu Evropy. Obrovským způsobem ve všech zemích, jako je Dánsko, Finsko, Švédsko, ale i Velká Británie, výrazně posílily ty eurokritické strany. Což musí být přeci naprostý šok pro pány, mocipány v Bruselu … Tyto volby vyhráli nevoliči. U nás těch 82 procent lidí, kteří nepřišli k volbám, vyhrálo volby. Dali jasný signál, že je ta Evropská unie nezajímá. Dali jasný signál, že vědí, že ta Evropská unie s demokracií nemá nic společného a že proto parlament je hříčka, která tam nemá vůbec žádný význam.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín