2. duben 2014

Obsah dílu

Návrat zelené nafty — Ústavní soud o lázeňství — Odmítnutí Amazonu — Dopisy Masaryka Macharovi

Části dílu

00:09
Návrat zelené nafty
  Vláda řekla "ano" znovuzavedení takzvané zelené nafty. Zemědělci mají podle návrhu ministra Mariana Jurečky dostat zpět od státu 40 procent spotřební daně z paliva, které využijí při obdělávání polí. Možnost čerpat zvýhodněnou naftu stát zrušil od letošního ledna. Kabinet se na návrhu shodl jednomyslně, jen ministr financí Andrej Babiš se kvůli možnému střetu zájmů hlasování zdržel. Potřebují čeští zemědělci zelenou naftu? Má na to stát peníze? A jak je to se střetem zájmů některých členů vlády? Zeptáme se ministra zemědělství Mariana Jurečky /KDU-ČSL/, šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska a předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.
  23:57
  Telegraficky
   25:27
   Ústavní soud o lázeňství
    Ústavní soud zrušil lázeňskou vyhlášku, podle které hradí pojišťovny pacientům péči v ozdravovnách. Vyhověl tak návrhu 21 senátorů. Dokument předloni příspěvky snížil a taky zkrátil délku pobytu v lázních. Platit bude do konce roku. Co rozhodnutí soudu znamená pro pacienty? A jak bude chtít ministerstvo situaci řešit? Do studia přijde prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha, bývalý náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák /ODS/ a náměstkyně ministra zdravotnictví pro legislativu Lenka Teska Arnoštová /ČSSD/.
    40:41
    Telegraficky
     42:01
     Odmítnutí Amazonu
      Amazon svůj sklad u Brna nepostaví. Americké firmě došla trpělivost s tamními zastupiteli a jednání ukončila. Skoro tři miliardy korun chce teď investovat jinde ve střední Evropě. S největší pravděpodobností v Polsku. Poškodí odmítnutí Amazonu Česko? A co to znamená pro moravskou metropoli? Otázky pro primátora Brna Romana Onderku /ČSSD/ a brněnského radního Libora Šťástku /ODS/.
      53:52
      Dopisy Masaryka Macharovi
       Literární poklad, který se najde jednou za sto let. Tak mluví historici o kufříku dopisů T. G. Masaryka básníkovi a politikovi Josefu Svatopluku Macharovi. 500 dopisů leželo desítky let na zaprášené půdě. O existenci pošty badatelé věděli, přečíst si je ale můžou až teď. Podrobnosti řekne Helena Kokešová, historička Masarykova ústavu.
       Přehrát celé video
       Stopáž56 minut
       Další díl
       3. duben 2014

       Události, komentáře na sociálních sítích

       Napište nám