Dnešní témata: Rozhádaná ČSSD; Unesené Češky; Protiústavní úhradová vyhláška

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozhádaná ČSSD

Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek přiznal, že se zúčastnil sobotní schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Setkání potvrdili i Jiří Zimola, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach. Dosud přitom existenci schůzky popírali. Večerní výlet do Lán se konal jen pár minut po sečtení volebních výsledků. Všichni shodně říkají, že žádný převrat v ČSSD se na něm nepřipravoval. Celou záležitost mají vysvětlit na zítřejším jednání grémia, část sociálních demokratů už teď mluví o tom, že mají odejít.
Měli by účastníci tajné schůzky rezignovat na své posty? Jakou teď mají podporu? A co se bude v sociální demokracii dít dál? Zeptáme se předsedy Senátu Milana Štěcha /ČSSD/, politickou analýzu doplní komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov a komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka.


Unesené Češky

Únosci zveřejnili další video s českými dívkami unesenými na začátku roku v Pákistánu. Antonie Chrástecká a Hana Humpálová prosí vládu o pomoc a stěžují si, že jsou ve špatném stavu. Dokonce žádají rodiny, aby na ně vzpomínaly v dobrém, a mluví i o tom, jak by si přály být pohřbené. Hostem bude vedoucí zahraniční redakce ČT Michal Kubal.


Protiústavní úhradová vyhláška

Úhradová vyhláška, která určuje, kolik peněz letos dostanou lékaři a nemocnice za poskytování zdravotní péče, je protiústavní. Rozhodl tak Ústavní soud. Vyhláška snížila platby pojišťoven zdravotnickým zařízením a podle ředitelů nemocnic může za jejich vysoké dluhy. Přes to ale dál zůstává v platnosti a to až do konce příštího roku.
Proč protiústavní předpis dál platí? V čem ministerstvo chybovalo a jak problémy řešit? Hosty Událostí, komentářů bude jedna z předkladatelek návrhu na zrušení vyhlášky, senátorka Alena Dernerová /Severočeši/, prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček a generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil.


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu, o situaci ve straně

"Když sleduji, jaký byl vývoj, jak se ti lidé v posledních měsících chovali, tak se domnívám, že do určité míry museli kalkulovat s tím, že budou jednat po volbách rychle, operativně, aby vytvořili nějakou pozici, která bude výhodná pro pana Haška a jeho spojence."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín